Jaguar F-Pace доби свое освежување

Jaguar го претстави освежениот F-Pace за 2021 година кој пристигнува со неколку унапредувања, промени и проширен опсег со нови мотори

Визуелните промени на освежениот Jaguar F-Pace започнуваат на предниот дел и вклучуваат нов сет на Full LED предни светла заедно со Double J Blade дневни светла, како што ги нарекуваат во Jaguar. Овие нови светла ја обиколуваат зголемената решетка и вклучуваат Standard High Beam Assist кој ја користи предната камера.

Британскиот SUV се карактеризира и со мускулеста хауба и ревидирани странични отвори за вентилација. Промените се забележливи и на задниот дел, каде што се истакнуваат новите светла со препознатлива графика. Низ редизајн поминаа и браникот и задната врата.

Jaguar F-Pace

Ентериерот на F-Pace е темелно унапреден. Истиот сега се карактеризира со новиот 11,4-инчен заоблен стаклен HD екран на допир со магнезиумско куќиште и го користи најновиот Pivi Pro инфозабавен систем на комапнијата. Овој систем поддржува Apple CarPlay и Android Auto, како и можност за конектирање на два телефони истовремено преку Bluetooth.

Како соодветен додаток на новиот инфозабавен екран, сега се нуди и 12,3-инчниот HD Interactive Driver Display дигиталната инструмент табла. Таа се одликува со засилена графика и подесувачки изглед кој вклучува и 3D мапирање. Во внатрешноста се најдоа и други промени. Меѓу другото, тука се и новите алуминиумски акценти, новиот Drive Selector, меки и квалитетни материјали. Променета е и централната конзола, а и новите седишта со функции за греење и ладење и ново амбиентално осветлување. Освежениот F-Pace исто така вклучува и Active Road Noise Calcellation и Engine Noise Cancellation кои ги придушуваат звуците од патот и моторот. Новина е и Electronic Vehicle Architecture на Jaguar кој овозможува и бежични софтверски унапредувања.

Jaguar F-Pace

На европскиот пазар, Jaguar F-Pace ќе понуди поголем опсег на моторни единици. Тука е и P400e plug-in хибридната варијанта која произведува вкупно 404 КС од 2,0-литарскиот турбо бензински мотор и електромоторот од 105 kW. Со оваа поставка, F-Pace од нула до „стотка“ стигнува за околу пет секунди. Во понудата ќе се најде и 3,0-литарскиот редно поставен шестцилиндричен бензински мотор со 400 КС. Основниот модел се одликува со 2,0-литарски турбо бензинец со 250 КС. Тука е и потентниот шестцилиндричен турбо дизел мотор со 300 КС. Послабата дизелска верзија е 2,0-литарски агрегат во две варијанти со 163 и 205 КС.

Jaguar F-Pace

Сите мотори кои ќе бидат во понудата доаѓаат во комбинација со осумстепен автоматски менувач кој моќноста ја испраќа на сите четири тркала.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close