fbpx

Jaguar со V8 мотор под хаубата на F-Pace

Jaguar ќе продолжи да ја проширува моделската гама на F-Pace, со додавање на врвен V8 агрегат во понудата

Прототипи на овој автомобил веќе се тестираат на различни локации.

Најверојатно, новата модификација ќе го носи индексот SVR, користејки го V8 моторот од F-Type. Моќта ќе биде над 550 КС, а ќе се пренесува континуирано на сите четири тркала. Во прилог на помоќниот мотор, исто така ќе има подобрени сопирачки, поцврста и нова суспензија, како и можност за прилагодување на управувачот.
F-Pace
Новиот F-Pace SVR ќе биде директен конкурент на повеќето спортски SUV модели на пазарот – BMW X5 M, Porsche Cayenne и Macan Turbo.

Поврзани вести

Back to top button