fbpx

Jaguar ја претстави долгата верзија на XE

На салонот во Гвангжу во Кина премиерно беше претставена долгата верзија на Jaguar XE, која го добива додатокот L

Автомобилот ќе биде втората пазарна понуда на легендарниот бренд што ќе се произведува во Кина.

Jaguar потенцира дека XEL е развиен во Велика Британија, но ќе биде достапен исклучиво за пазарот во Кина, благодарение на соработката на JLR со Cherry Automobile. Моделот ќе им ги понуди на кинеските потрошувачи сите карактеристични ефекти, како што се квалитетот и опремата на производството, а пред се удобноста, која ќе се доведе на ново ниво како резултат на зголемениот простор за задни седишта. Особено, за XEL е важно меѓуоскиното растојание на возилото, кое е зголемено за 100 милиметри.

XEL
Jaguar Land Rover на салонот во Гвангжу ги претстави и првите верзии на Range Rover Sport PHEV, XF Sportbrake и Range Rover за 2018 година. Со присуство на пазарот повеќе од 10 години, Кина е најважниот пазар за компанијата. Минатата година, речиси 120.000 претставници на двата бренда на компанијата беа продадени во земјата.
XEL

Jaguar XEL

Поврзани вести

Back to top button