fbpx

Jeep го додава хибридниот 4xe погон на сите тркала во поставата на Avenger

Jeep Avenger за првпат добива погон на сите тркала благодарение на новата хибридна верзија 4xe која доаѓа со два електрични мотори

Малиот SUV на Jeep, моделот Avenger, претставува значаен модел со оглед на тоа што беше првото ЕВ на марката кога беше лансиран минатата година, но со оглед на тоа дека пристигна со погон само на предните тркала, како и верзијата со внатрешно согорување додадена подоцна истата година, многумина сметаа дека не е доволно „Jeep“. Токму со верзијата Avenger 4xe Jeep ќе се обиде да го поправи тоа.

Новата блага хибридна верзија на најмалиот теренец во линијата на Jeep комбинира четирицилиндричен бензински мотор со 136 КС со електричен мотор од 29 КС напред и втор електричен мотор со иста големина на задната оска. Таа поставка за првпат го овозможува погонот на сите тркала кај Avenger. Повеќето мали теренци што се продаваат во Европа немаат опција за AWD.

Бензинскиот мотор ги придвижува предните тркала преку шестстепен менувач со двојна спојка, но не е механички поврзан со задните тркала, кои се движат само со електрична енергија. Иако не е PHEV и електричните мотори се релативно мали, Jeep вели дека 4xe е способен да вози со целосна електрична енергија при мали брзини.

Нарачките се отвораат кон крајот на годинава

Jeep ја прикажа концептната верзија на Avenger 4xe на саемот за автомобили во Париз во 2022 година, а единечниот рендер со кој е објавен од серискиот автомобил денес сугерира дека голем дел од цврстиот изглед на концептот останува недопрен. Скицата открива нов дизајн на предниот браник, исто како  елементите на концептот со зелена и мат обработка на хаубата, големите пневматици и зголемената висина на возењето, а сето тоа ќе му помогне на моделот AWD да се издвојува од другите Avenger верзии.

Нарачките во Европа се отвораат на крајот на 2024 година и ќе додаде вистинска широчина на линијата Avenger. Дотогаш, изборот се сведува на пар бензинци од 1,2 литри и 100 КС, еден со блага хибридна технологија или ЕВ погонски агрегат кој произведува 156 КС и дава опсег од 399 км.

Поврзани вести

Back to top button