fbpx

Jeep го претстави целосно новиот Wagoneer S

Првиот електричен модел на Jeep за северноамериканскиот пазар, Wagoneer S, е супер SUV со 608 КС и изобилува со луксуз

Jeep на европските пазари веќе има електричен модел во ликот на Avenger, а сега го изнесува својот прв електричен автомобил на пазарот во САД. Станува збор за Wagoneer S, луксузен SUV со 600 коњски сили.

Wagoneer S е второто возило на STLA-Large платформата на Stellantis, по новиот Dodge Charger. Користи пакет батерии од 100,5 kWh за кој Jeep вели дека ќе обезбеди опсег од над 480 километри. Jeep не ја открива брзината на полнење во киловати, но со оглед на тоа дека Charger може да се полни до 350 kW, Wagoneer S би требало да има едно од најбрзите полнења на пазарот. Jeep вели дека Wagoneer S може да се наполни од 20 до 80 проценти за 23 минути на најмоќните DC брзи полначи.

Jeep Wagoneer S

Екстериер и ентериер

Wagoneer S е SUV со многу различен изглед од конвенционалниот Wagoneer со целосна големина, и е прилично помал со само 4886 милиметри во должина додека Wagoneer со внатрешно согорување е 5453 мм долг. Всушност, Wagoneer S е малку помал од Grand Cherokee со кратко меѓуоскино растојание. Ова е најелегантниот џип досега, со приклештена стаклена градина и тесно заоблен D-столб. Обликот помага да се намали коефициентот на влечење на 0,29, што е помал од кој било Jeep модел пред него. Препознатливата Jeep решетка со седум отвори останува, но намалените барања за ладење на Wagoneer S го прават украсен статус.

Внатре изобилува со технологија, како и моделите Grand Cherokee и Wagoneer. Jeep со гордост промовира „45 инчи употреблив простор на екранот“, поделен помеѓу кластерот за инструменти, главниот екран за инфозабава, дисплејот за контрола на климата и екранот на патниците. Launch Edition добива и стандарден звучен систем McIntosh со 19 звучници. Но, ништо овде не треба да изгледа радикално за сегашните купувачи на Jeep SUV, со исклучок на сопствениците на Wrangler, можеби.

Погон

Стандардно, Wagoneer S Launch Edition добива погонска единица со два електромотори за погон на сите тркала, но има исклучување за предниот мотор за да се зголеми ефикасноста. Моќноста е 608 КС и 837 Nm вртежен момент, а Jeep вели дека Wagoneer S ќе работи од 0-60 милји на час (0-96 км/ч) за неверојатни 3,4 секунди. Тоа го прави побрз дури и од стариот Jeep Grand Cherokee Trackhawk со 707 КС.

Jeep Wagoneer S

Интересно е што Jeep не потроши многу време во своето соопштение за печатот зборувајќи за теренските акредитации на Wagoneer S, а во листот со спецификации нема информации за пристап, прекин, агли на поаѓање и слично.

Wagoneer S добива режими на возење за снег и песок, иако нема прилагодлива воздушна суспензија како што е достапна кај Grand Cherokee и Wagoneer. Ги добивате сите најнови стандарди за безбедносни системи, а Jeep вклучува и полнач за домашно ниво 2.

Претпоставуваме дека Jeep ќе ја обнови линијата на Wagoneer S во наредните месеци, со цена за американскиот пазар од 72.000 долари.

Поврзани вести

Back to top button