fbpx

Jeep лансира спортски Grand Cherokee во Европа

Jeep лансира на европскиот пазар спортска верзија на популарниот Grand Cherokee, кој ја добива ознаката S, со за оваа цел модифицирана спортска суспензија и целосно црн екстериер

Во пракса, возилото нема да може да се порачува во друга боја, а дополнителните елементи на надворешноста се исто така интересни: 20-инчни алуминиумски фелни, затемнети решетки на всмукувачите за воздух вградени во предниот браник, тонирани стакла со рамки од „црн хром” и црни издувни цевки.

Grand Cherokee S

Grand Cherokee

Во ентериерот како дел од сериската опрема се појавува инфо систем со 8,4-инчен екран чуствителен на допир кој поддржува Apple CarPlay и Android Auto, аудио Alpine со моќност од 506 вати и функција за активно регулирање на бучавата, панорамски покрив и седишта со грејачи и вентилација. Се разбира, во внатрешноста доминираат црно- обоените дрвени тапацири, црни метални апликации и кожа.

Grand Cherokee

Grand Cherokee S излегува на пазарот со систем за постојан 4х4 Quadra Drive II погон со самоблокирачки заден диференцијал и систем за управување со дистрибуцијата на потисок Selec-Terrain со пет режими на работа. Основниот мотор е 3.0-литарски турбодизел, а заедно со него во моторната гама влегуваат атмосферски 6-цилиндерски бензински агрегат со зафатнина од 3.6 литри, како и 5.7-литарски V8 HEMI со моќност од 356 коњски сили. Сите мотори работат со 8-брзински автоматски менувач.

Поврзани вести

Back to top button