fbpx

KG Mobility Tivoli дебитира со свеж дизајн и ребрендиран лик

Преминувањето на името на новата марка, KG Mobility, му даде на Tivoli нов лик и неколку внатрешни надградби

KG Mobility постепено го ажурира целото поранешно портфолио на SsangYong со нови и фејслифтирани модели почнувајќи од локалниот пазар во Кореја. Понекогаш, промените може да бидат толку мали како и менувањето на амблемите, но во случајот на Tivoli, ребрендирањето дојде како дел од сеопфатно дотерување на лицето.

SsangYong Tivoli постои од 2015 година со суптилен фејслифтинг во 2019 година. Ажурирањето за моделската 2023 година е пообемно, давајќи му на субкомпактниот кросовер редизајниран лик. Ова вклучува помала решетка со асиметрични Tivoli букви и многу поголем централен довод на браник опкружен со облога во алуминиумски стил.

KG Mobility Tivoli

Светлосните единици и останатиот дел од каросеријата остануваат во голема мера непроменети, со исклучок на новите тркала од 18 инчи, комплетот ревидирани странични прегради и соодветната заштитна облога на подвозјето на задната страна. Амблемите на SsangYong ги нема, а значката KG Mobility на задната врата е единствената глетка на името на новиот бренд.

Промени во внатрешноста

10,25-инчниот дигитален инструмент кластер и 9-инчниот инфозабавен екран се чини дека се пренесени од појдовниот модел, во комбинација со поврзаните услуги на Infoconn. Погледот одблиску ги открива ревидираните контроли на климата кои сега се чувствителни на допир, заедно со новите седишта обложени со кожа и различните опции за украсување (портокалова, сива со две бои или црна). Безбедносната опрема вклучува 7 воздушни перничиња и 14 ADAS. Подолгата варијанта Tivoli Air / Tivoli XLV, исто така, ги доби истите надградби.

Погонската група вклучува две неелектрифицирани бензински опции. Почетниот атмосферски 1,6-литарски мотор произведува 126 КС и 155 Nm вртежен момент. Агрегатот од 1,5 литри со турбополнач е помоќен, произведува 163 КС и 260 Nm вртежен момент. И двете се исклучиво поврзани со шестстепен автоматски менувач, испраќајќи ја силата на предната оска или на сите четири тркала преку опционалниот систем 4WD.

KG Mobility Tivoli е веќе достапен во Кореја, каде има почетна цена од 18 милиони вони (околу 12.900 евра). Компанијата откри дека кумулативната продажба на Tivoli е близу 290.000 единици од неговото деби во 2015 година.

Поврзани вести

Back to top button