fbpx

Kia со тизери го покажа изгледот на продукцискиот EV9

Корејскиот производител Kia се подготвува за светската премиера на EV9 и за таа цел објави тизер видео во кое го прикажа изгледот електричниот SUV

Kia се подготвува за претставувањето на сериската верзија на EV9 која е речиси целосно непроменета од концептот. Дебито се очекува кон крајот на овој месец, а во пресрет на истото корејската марка објави кратко видео во кое е претставен предниот дел и страничниот профил на електричниот SUV. Има мешавина од ретро и напредни дизајнерски карактеристики што треба да се прелеат.

EV9 треба да стане предводник на Kia на два фронта. Не само што ќе ја покаже посветеноста на марката кон целосно електричните возила, туку ќе служи како нејзин најголем и најхрабар SUV досега. Моделот ќе биде поставен на развлечената верзија на платформата E-GMP.

Kia EV9

Во новооткриениот тизер, прво добиваме јасен поглед на осветлувањето на предниот дел на EV9. Исто како што видовме на оригиналниот концепт, теренецот има главно вертикални дневни светла во форма на L кои резервираат голем број помали LED светла кои се насочени кон средината на решетката. Kia брзо ни покажува дека најверојатно ќе имаат повеќе од една поставка пред да се префрлат на задниот дел од автомобилот.

На задната страна, добиваме поглед на куќиштето на задното светло. Слично како и напред, главно ќе биде составен од вертикално осветлување со една мала хоризонтална лента на задната врата. Рачките на вратите со рамна боја се прикажани во близина на задниот дел од панелот со цврстите кутии линии.

Забележително, и не е изненадувачки, што деловите за вентилација поставени на горниот дел од хаубата од концептот изгледаат како одамна исчезнати. Ниту, задниот дел на покривот не е долга рамна лента. Освен тие мали промени, моделот изгледа неверојатно блиску до концептот. Тоа само по себе е смело.

Поврзани вести

Back to top button