Франкфурт 2019: Концептниот Cupra Tavascan доаѓа со 302 КС и опсег од 450 km

Со претставувањето на електричниот концепт Tavascan, Cupra ги покажува своите намери поврзани со електричната иднина на компанијата

Базиран на MEB платформата, која ќе стане камен-темелник на сите EV на групацијата, концептниот автомобил се напојува од три електрични мотори. Два од нив се интегрирани во предната оска, додека третиот се наоѓа на задната, а заеднички остваруваат моќност од 302 коњски сили, доволно за достигнување на 100 km/h за 6,5 секудни.

Електричниот погон на Tavascan се напојува со литиум-јонска батерија од 77 kWh, монтирана во подот за понизок центар на гравитација и подинамично искуство во возењето. Ова обезбедува максимален возен опсег од 450 km, според новиот WLTP тест циклус.

Визуелно, концептот го следи трендот на кросовер купе, со елегантен стил кој е многу агресивен во предниот дел. Потписот „Cupra“ се наоѓа и во фаровите со интегрирани LED дневни светла, а она што исто така е интересно е и тенкиот дизајн на страничните ретровизори, како и рамните и слеани рачки на вратите, кои се извлекуваат со отклучување на возилото. Впечатливиот дизајн на задниот браник и специјалниот светлосен потпис со друго осветлено лого на Cupra, заедно со карбонските и бакарните детали, го заокружуваат изгледот на Tavascan.

Tavascan

Во кабината, футуристичкиот изглед е она со што електричниот концепт се карактеризира, а нуди сместување за четири патници со четири одделни седишта, со интегрирани звучници и конекција за паметни телефони. На управувачот се поставени контроли за избор на работен режим, копче за стартување на моторот и осветлено лого на Cupra.

Централната табла е изведена со 12,3-инчен дигитален инструмент кластер и 13-инчен инфозабавен систем, а достапно е и амбиенталното осветлување, како и изработката на внатрешнсота од кожа, алкантара и јаглеродни влакна.

Именуван по село лоцирано во Шпанија, близу француската граница, концептниот Tavascan ќе дебитира на Саемот за автомобили во Франкфурт следната недела.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close