fbpx

Концептот Gen.Travel на VW ја најавува автономната иднина

Групацијата Volkswagen го прикажа својот најнов концепт наречен Gen.Travel кој ја најавува иднината на мобилноста во светот

Групацијата Volkswagen ја претстави новата дизајнерска студија со способност со автономно возење на Ниво 5, модуларна кабина и футуристичка надворешност. Концептот Gen.Travel можеби нема да биде наменет за производство, но некои од неговите карактеристики би можеле да се најдат во идните модели од групацијата VW во зависност од одговорот на клиентите.

Volkswagen Gen.Travel

Интересно, концептот не е на марката Volkswagen, со оглед на тоа дека носи ознака на Volkswagen Групацијата на двата краја. Возилото се одликува неконвенционални пропорции со неговото вертикално завиткано ветробранско стакло кое се спојува со големата стаклена градина која е визуелно одвоена од остатокот од каросеријата. Според дизајнерите, концептот Gen.Travel ги замаглува линиите помеѓу каросеријата на MPV и седан, стремејќи се кон премиум сегментот.

Транспарентниот дел од кабината го достигнува нивото на половината, максимизирајќи го погледот кон надвор. Моделот, исто така, има две големи „ламбо“ врати за полесно влегување/излегување, тенки LED светла, кратка хауба, црно обоени браници, аеродинамични тркала и кул спојлер на задниот дел каде што нема задно стакло.

Volkswagen Gen.Travel

Уште поинтересна е внатрешноста на концептот кој е модуларен, искористувајќи ја неговата целосна автономна способност. Концептот е замислен како понуда за мобилност како услуга, имајќи ги предвид патувањата на долги растојанија и употребата на одржливи материјали за тапацирот.

Различни поставки за различни ситуации

Во „конференциската поставка“ има четири индивидуални седишта и голема маса меѓу нив, со динамично осветлување идеално за работна средина за време на службени патувања. Потоа, тука е „поставувањето преку ноќ“ кое ги претвора двете предни седишта во кревети со иновативен систем за врзување на патниците што обезбедува „максимална безбедност дури и во лежечка положба“. Осветлувањето соодветно се прилагодува, влијаејќи на производството на мелатонин со цел да им помогне на патниците да заспијат и да се разбудат на природен начин. Конечно, „семејното поставување“ внесува проширена реалност во приказната, држејќи ги децата окупирани и забавувани за време на семејните патувања.

VW Групацијата не објави детални спецификации за основата, но концептот очигледно е целосно електричен. Вградува и специјална активна суспензија наречена eABC (електрична активна контрола на телото), за максимална удобност. Конечно, користи вештачка интелигенција и водење – термин што се користи за автономно возење во конвои – за да се зголеми ефикасноста и достапниот опсег.

Според Клаус Зичиора, шеф на Дизајн на групацијата Фолксваген, Gen.Travel нуди „поглед на патувањето во иднината“, покажувајќи ни „како ќе изгледа автономното возење“. Покрај дигиталниот свет, Gen.Travel постои и во реалниот живот како целосен модел. Концептот ќе биде прикажан на 24 септември во Chantilly Arts & Elegance во близина на Париз, Франција.

Поврзани вести

Back to top button