fbpx

Лос Анџелес 2017: BMW го претстави i8 Roadster.

Компанијата BMW официјално ja претстави модификацијата на хибридниот спортски модел i8, која го доби името името i8 Roadster

Новата верзија, како и купето i8 доби подобри перформанси и поголема моќ.

Roadster е опремен со покрив кој се повлекува во задниот дел од двете седишта. Во отворената верзија тие се отстранети. Кровниот механизам е целосно електричен, кој работи при брзина до 50 km/h. Елиминирањето на вториот ред на седиштата овозможи создавање на специјален оддел за чување на различни предмети. Неговиот волумен е 92 литри.

Roadster

Новата верзија на i8 се разликува од стандардната изведба и по поставките за суспензија и 20- инчните тркала. Сепак, двете модификации добија обновена хибридна енергетска единица. Капацитетот на батериите е зголемен од 7,1 до 11,6 kWh. Моќноста на електричниот мотор за предните тркала веќе е 143 КС, за 12 КС повеќе. И овде се користи комбинацијата од 1.5- литарскиот бензински мотор со турбокомпресор, кој ја задржува својата моќ од 231 КС. Моќта на енергетската единица веќе достигна 374 КС, во однос на досегашните 362 КС. Забрзувањето од 0 до 100 km/h кај купето е 4,4 секунди (како што беше случај досега), а кај Roadster изведбата 4,6 секунди.

 

Поврзани вести

Back to top button