fbpx

Лос Анџелес 2017: Jeep Wrangler-нова епизода!

Јеер ја покажа новата генерација на неговиот култен модел Wrangler на салонот во Лос Анџелес

Теренецот пристигнува со нов режим на работа на погонот 4х4, верзија со мек покрив со електрично задвижување, како и 33-инчни офроуд гуми за модификација Rubicon.

Четвртата генерација на Jeep Wrangler е изградена на посилна, поцврста рамка. Употребениот во конструкцијата алуминиум, од кој се изработени капакот, вратите и рамката на ветробранското стакло, придонесе да се намали масата на машината за 91 килограм. Капакот на багажникот е изработен од легура на магнезиум и алуминиум.

1 | Wrangler
2 | Wrangler
3 | Wrangler

  Инжињерите направија голем број промени, намалувајќи ги вибрациите со армирани брави и модификуван дизајн на вентилациските отвори. Новата генерација Wrangler доаѓа со три опции за покрив: крут со модуларна конструкција, мек подвижен и мек на електричен погон. За прв пат во историјата на Jeep, Wrangler е опремен со спојлер. Основната верзија на Jeep Wrangler e со 3.6- литарски V6 мотор со моќност од 285 коњски сили и вртежен момент 353 Nm.

  1 | 
  2 | 

   Моторот работи со шест- брзински механички или осум- степен автоматски менувач. Исто така, моделот доаѓа со „мек” хибриден систем, дволитарски мотор со турбополнач со капацитет од 272 КС (400 Nm), со старт генератор и 48 V вградена мрежа. Следната година, линијата на мотори ќе биде надополнета со 3.0-литарски дизел мотор, но нема детални информации.

   Поврзани вести

   Back to top button