fbpx

Лос Анџелес 2017: Повеќе луксуз и нов мотор за обновената Mazda6

Јапонскиот производител Mazda го искористи автосалонот во Лос Анџелес, за да ја претстави обновената Mazda6

Јапонскиот производител Mazda го искористи автосалонот во Лос Анџелес, за да ја претстави обновената Mazda6, која доби преработен дизајн на екстериерот и ентериерот, како и целосно нов турбо мотор Skyactiv-G 2.5T. Како што и се очекуваше, радикални измени во изгледот на моделот нема, но сепак треба да биде одбележана новата маска на ладилникот, преработените светлосни групи, различните браници и новите тркала.

Mazda6

Сето ова го прави автомобилот поатрактивен. Mazda открива дека надградената „шестка“ пристигнува со посилна каросерија и значително подобрена звучна изолација. За подобра акустика, важна улога игра зголемувањето на дебелината на лимот во задниот дел. Во салонот промените се повеќе. Предниот панел е редизајниран, повторувајќи го едноставниот, лаконски стил на концептниот автомобил Mazda Vision Coupe.

Mazda6

Кај топ- верзиите на моделот голем број функции и уште некои индикации за работата на моторот веќе излегуваат на 7- инчен дисплеј. Предните седишта на седанот се пошироки од досега, а информациско-забавниот систем со 8- инчен екран на допир е со голем контраст. Во стандардната опрема сега влегува кружна камера за надзор, а за повеќе луксуз следат опциски елементи од скапа кожа и јапонско дрво.

Mazda6

Преработената Mazda6 доби турбокомпресорски Skyactiv-G 2.5T.

Овој мотор се користи на CX-9, со моќ од 253 КС.Постојниот 2.5- литарски мотор, кој е исто така надграден, е достапен со моќ од 192 KС со можност за деактивација на цилиндрите при брзина од 40- 80 km/h. Шестбрзинскиот автоматски менувач исто така е ревидиран, а покрај тоа ќе има и механички пренос и ќе биде достапен и на американскиот пазар.

Поврзани вести

Back to top button