fbpx

Lamborghini размислува за влегување во новата класа на Le Mans

Престојната хипер-автомобилска класа, која ќе го замени LMP1 на World Endurance Championship и Le Mans 24 Hours од 2020 година, ветува дека ќе го подмлади спортот

Компаниите како Aston Martin, Toyota и Scuderia Cameron Glickenhaus веќе го потврдија своето учество во новиот серијал, а сега и Lamborghini откри дека може да им се придружи. За време на интервју на Goodwood Festival of Speed, шефот на Lamborghini, Стефано Доменикали, изјави дека италијанскиот производител на автомобили ги проучува потенцијалните шанси за слава на Le Mans.

„Има дискусии и ние се трудиме да ја разбереме регулативата за да видиме дали ни е од интерес. Нема што да се каже сè додека не се заврши проценката и во тој момент одговорот може да биде да или не. Засега, можно е “, откри Доменикали.

Le Mans

Доменикали вели дека компанијата нема буџет за да развие целосно нов, ограничен хиперавтомобил кој ќе ги исполни барањата на хомологацијата за новата класа, но SC18 покажува дека постои основа за она што би можело да биде интересен пристап. Тој додаде дека автомобилот покажува дека има капацитет за да прерасне во еден ваков проект.

Според прописите и регулативите за хиперавтомобил, производителите мора да се натпреваруваат со возило засновано на патнички автомобил, од кој се градат најмалку 20 улично-легални модели во период од две години. Автомобилите мора да имаат максимална тежина од 1100 килограми и просечно производство од 738 коњски сили. Хибридните системи не се задолжителни, но можат да се користат со ограничена моќност на 268 коњски сили.

Поврзани вести

Back to top button