fbpx

Lamborghini Urus Performante Essenza SCV12 само за избрани купувачи

Тимот за персонализација Ad Personam на Lamborghini разви 40 специјални Urus Performante кои го носат името Essenza SCV12

Хиперавтомобилот Essenza SCV12 е најекстремниот автомобил што излегол од Lamborghini во последно време и веројатно највозбудлив за возење, но бидејќи станува збор за автомобил наменет само за патеката и распоредот со две седишта значи дека сопствениците не можат да го возат многу често.

Така, тимот за персонализација на Ad Personam на Lamborghini излезе со специјална верзија на прилично попрактичниот Urus Performante за да ги потсети тие сопственици на нивното кружно оружје со 830 КС. Наречен Lamborghini Urus Performante „Essenza SCV12“ Limited Edition, теренецот инспириран од хиперавтомобилот е ограничен на 40 примероци и е достапен само за 40-те сопственици на вистинската Essenza SCV12.

Купувачите можат да работат со дизајнерите на Ad Personam за да ги приспособат своите уникатни спецификации, но основната состојка е тон облоги од изложен карбон што ги покрива хаубата на моторот, покривот, праговите, капачињата на ретровизорите и панелот на задните светла, а сето тоа клиентите можат да се одлучат да го имаат со сјаен или мат финиш. Сепак, во пакетот не е вклучен V12 моторот, наспроти тоа што сугерира името.

Карбонските парчиња се во контраст со бојата на горниот дел од каросеријата наведена да одговара на секој од хиперавтомобилите, а одвојувањето помеѓу светлото и темното е дополнително подвлечено со црната завршница на долниот дел на сите четири врати, чии предни страни се обоени со број: исто како автомобилот на патеката. Завршувањето на врската помеѓу автомобилите е контрастна линија на бои што поминува над покривот на теренецот.

Lamborghini Urus Performante Essenza SCV12 Limited Edition

Под хаубата останува истиот мотор

Препорачаната спецификација на Lamborghini вклучува 23-инчни сјајни црни тркала и соодветни црни шапи, иако признава дека клиентите се слободни да направат свој избор.

Внатрешноста на Urus е веќе одлично место за поминување време (и многу поудобно за секојдневна употреба), а во тоа помага мешавината од карбон и црн анодизиран алуминиум, тапацирот Alcantara, таблите Essenza SCV12 и плочата што го содржи бројот на градбата и името на сопственикот, прават во оваа верзија сопствениците да се чувствуваат поспецијално отколку во „обичниот“ Performante.

Lamborghini Urus Performante Essenza SCV12 Limited Edition

Во секој случај, Lamborghini Urus Performante Essenza SCV12 и добива истите 666 КС кои доаѓаат од битурбо 4,0-литарскиот V8 и забрзува до 100 км/ч за 3,3 секунди.

Поврзани вести

Back to top button