fbpx

Lancia Pu+Ra Zero е најава за новиот дизајнерски јазик на компанијата

Lancia го претстави новото лого и концепт за кој компанијата вети дека е првиот чекор во ренесансата за марката

Design Day на Lancia откри помалку отколку што се очекуваше бидејќи не беа прикажан никакви најави на претстојните Ypsilon, Aurelia и Delta, кои се очекува да дебитираат во 2024, 2026 и 2028 година. Наместо тоа, италијанскиот бренд го покажа својот редизајниран амблем, заедно со скулптурата наречена Pu+Ra Zero што навестува за новиот дизајнерски јазик на брендот. Lancia, исто така, ја објави својата соработка со италијанскиот производител на мебел Cassina, во однос на дизајнот на ентериерот на своите модели.

Lancia Pu+Ra Zero

Lancia го нарекува својот нов стилски јазик „Pu+Ra Design“, комбинирајќи ги зборовите чисто и радикално. Новиот стил го напиша Жан Пјер Плу и неговиот тим од млади таленти во Lancia Centro Stile во Торино. Се вели дека „го дефинира дизајнот на Lancia за следните 100 години“, што е доста амбициозна изјава. Не сакајќи да одлучи дали да оди во ретро или модерно, компанијата го идентификува својот иден стил како „Прогресивен класик“.

Скулптурата го прикажува стилот на идните модели

Скулптурата „Pu+Ra Zero“ навистина не изгледа како автомобил, но испраќа некои вибрации на Lancia Stratos Zero додека ги воведува основните дизајнерски елементи кои треба да се интегрираат во идните сериски модели. Напред, триото LED линии под натписот Lancia се новата интерпретација на „calice“ маската на Lancia за ЕВ моделите.

Облините на тенкиот и силно извајаниот профил се инспирирани од Aurelia B20 и Flaminia, иако во Pu+Ra Zero нема стаклена градина или тркала. Кружниот подвижен покрив се смета за уште еден иден потписен дизајнерски елемент.

Назад, кружните LED задни светла потсетуваат на Stratos и ќе се користат во новото супермини Ypsilon, заедно со натписот Lancia меѓу нив. Производителот на автомобили ја избра сребрената нијанса „Micalized Blue“ за надворешноста на Pu+Ra Zero, која најверојатно ќе биде вклучена во идната палета на бои.

Ентериери инспирирани од италијанскиот мебел

За ентериерот, Lancia претходно зборуваше за широката употреба на одржливи материјали во елегантна атмосфера инспирирана од италијанските дневни соби и дизајн на мебел. Сега, компанијата ја објави својата соработка со италијанскиот производител на мебел Cassina за автомобилските кабини на иднината. Новите ентериери, исто така, ќе имаат референци за класичните модели на Lancia, вклучувајќи ги Gamma, Thema и Flavia.

Ново и поедноставено лого

Lancia, исто така, го откри осмото лого во својата 116-годишна историја, кое ќе биде претставено во новиот Ypsilon и ажурираната дилерска мрежа на почетокот на 2024 година. Новото лого – направено од алуминиум – ја задржува формата на надворешниот штит и внатрешниот круг пронајдени во претходните толкувања но прифаќа различен фонт и сјајна позадина. Вертикалната линија лево претставува копје инспирирана од амблемот од 1957 година.

Lancia потврди дека новиот Ypsilon ќе пристигне во 2024 година, понуден и во хибриден и во целосно електричен вкус. Потоа, во 2026 година ќе пристигне премиум електричен кросовер кој ќе седи на врвот на гамата. Ова беше претходно потврдено дека ја прифаќа ознаката Aurelia, иако производителот на автомобили се воздржува да го користи тоа во соопштенијата за печатот, едноставно нарекувајќи го „предводник“. Конечно, во 2028 година, Lancia ќе претстави целосно нова Delta, која ќе се врати во форма на „возбудлив“ и целосно електричен хечбек.

Поврзани вести

Back to top button