Land Rover Discovery Sport добива фејслифт

Британската компанија ќе го подобри и електрифицира моделот Discovery Sport

Land Rover Discovery Sport, кој е во производство од 2015 година, добива фејслифт. Четири-цилиндарскиот бензински мотор Ingenium ќе биде опремен со 48 V лесна хибридна технологија. Plug-in хибридна варијанта со 3-цилиндричен бензински мотор, исто така треба да се претстави.

Land Rover го претстави претстојниот модел на својот компактен SUV Discovery Sport од 2020 година. Некои од новите одлики вклучуваат LED предни и задни светла, нова предна решетка и браници и оптимизиран ентериер. Премиум трансверзалната архитектура (PTA) сега располага со благ хибриден електричен погон. Новиот Discovery Sport е достапен во S, SE и HSE нивоа на опременост, покрај R-Dynamic варијантата.

Land Rover Discovery Sport

Освен економичниот модел D150 со рачен менувач и погон на предните тркала, сите модели на дизел и бензински мотори на Discovery Sport се опремени со 48 V технологија. Благиот хибриден систем користи генератор за стартување со ремен, кој ја собира енергијата за време на забавувањето и ја складира во батериите под подот. Моторот ќе се исклучува кога возачот ќе ги активира сопирачките при брзини под 17 km/h. Plug-in хибридниот погон ќе следи во 2019 година. Моделите со погон на сите тркала (AWD) имаат корист од системот за исклучување на диференцијалот кој ги намалува загубите од триење со исклучување на погонот на задните тркала при состојби на стационарно движење.

Land Rover Discovery Sport

Внатрешноста е трансформирана за да обезбеди повеќе простор за патниците и за складирање. Покрај тоа, компактниот SUV сега го има Touch Pro Infotainment системот со 10-инчен HD екран на допир, индуктивно полнење за паметни телефони и 4G Wi-Fi hotspot, плус USB приклучоци и 12 V приклучоци на секој од трите реда.

Внатрешниот заден ретровизор “ClearSight Smart View” прикажува слики од камерата за гледање назад на допир на прекинувачот. Технологијата “ClearSight Ground View”, која за првпат беше вклучена во Evoque, сега е достапна и во Discovery Sport. Onboard камерите обезбедуваат поглед од 180 степени на патот пред возачот.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close