fbpx

Lexus ја претстави петтата генерација на RX

Исклучително успешниот SUV на Lexus, моделот RX влегува во својата петта генерација, носејќи со себе еволутивен дизајн и неколку новитети

Lexus ја претстави петтата генерација на премиум кросоверот RX. Стајлингот е препознатлив, но еволутивен. Оригинално претставен во 1998 година, RX стана бестселер за Lexus со над 3,5 милиони автомобили продадени ширум светот. Сега, за новиот модел, купувачите имаат четири погонски единици за избор, а три од нив се хибриди.

Lexus RX

Големи механички ажурирања

Новиот Lexus RX е поставен на GA-K платформата, а свежите подлоги му дозволуваат на возилото да ослаби до безмалку 90 килограми во споредба со претходната генерација. Меѓуоскиното растојание расте за 5,99 сантиметри, но задниот надвиснување се намалува за истата големина, што значи дека вкупната должина не се менува во споредба со претходниот модел. Подолгото меѓуоскино растојание значи дека има повеќе простор за патниците во RX. Спуштената облога на задната страна овозможува и намалена висина на товарот.

Lexus RX

RX за 2023 доаѓа со четири погонски единици. Понудата стартува со RX 350 кој добива 2,4-литарски четирицилиндерски мотор кој испорачува 279 КС и 429 Nm во комбинација со осумстепен менувач и доаѓа со погон на предните или сите четири тркала. На местото на RX350h пристигнува 450h со 2,5-литарски четирицилиндерски мотор со четвртата генерација на хибридниот систем и стандарден погон на сите четири тркала. Моќноста изнесува 249 КС и 316 КС. Купувачите можат да се одлучат и за целосно новиот RX450h+ plug-in хибрид со 2,5-литарски четири цилиндерски мотор, три електромотори и 18,1 kWh литиум-јонска батерија. Оваа поставка испорачува 306 КС и опсег на движење на струја од 60 километри.

На врвот се наоѓа новиот RX 500h F Sport Performanсe со турбо 2,4-литарски четирицилиндерски мотор со 372 КС и 550 Nm. Овој модел доаѓа со дополнителна опрема. Има шапи со шест клипови и се вози на тркала од 21 инчи. Во внатрешноста, кожениот тапацир вклучува облоги на вратата од велур и перфориран материјал на воланот. Плочите на шарите имаат ознака F Sport.

Нов изглед

Новиот RX ќе биде достапен во шест нивоа на опременост: Standard, Premium, Premium+, Luxury, F Sport Handling и F Sport Performance. Во зависност од нивото, ќе бидат достапни 10 бои: Ultra White, Eminent White Pearl, Nebula Gray Pearl, Iridium, Caviar, Matador Red Mica, Copper Crest, Nori Green Pearl, Nightfall Mica и Grecian Water.

Lexus RX носи нова верзија на решетката на Lexus со вдлабнати делови во облик на дијамант во горниот дел. Нивото RX 500h F Sport Performance има различна мрежеста шема која има ткаен дизајн.

Во профилот, новиот RX има нагорен заоблен извајан дел што води до задните браници. Како и претходната генерација, покривот има пловечки Ц-столб. Задниот дел сега има задни светла со целосна ширина.

Во внатрешноста, новиот RX има инфозабавен екран со пониска положба што го става до групата инструменти наместо да биде на врвот на контролната табла. Достапен е дисплеј со големина од 14 инчи. Други достапни надградби вклучуваат панорамски стаклен покрив и head-up дисплеј.

Купувачите имаат шест избор на бои за тапацирот: Macadamia, Black, Birch, Palomino, Peppercorn и Rioja Red. Постојат четири достапни стилови на украсување: црна каскада, пепел бамбус, црна отворена пора и темен графит алуминиум.

Сите модели на RX 2023 го добиваат Lexus Safety System+ 3.0. Пакетот технологија вклучува систем за пред судир со детекција на пешаци, поддршка на раскрсницата со детекција на мотоцикли, динамична радарска контрола на патувањето со управување со брзината на кривината, предупредување за напуштање лента со помош на управувањето и систем за итно запирање на возењето. Опционалниот систем Advanced Park ја прошири поддршката за паралелно паркирање.

Поврзани вести

Back to top button