fbpx

Lexus лансира специјален Ultimate Edition на LC во Европа

Lexus ја освежи линијата на LC, давајќи им на автомобилите нов инфозабавен систем забава, надградби на шасијата и нова специјална верзија

Lexus LC влегува во својата моделска 2024 година во Европа, каде луксузниот оддел на Toyota лансира Ultimate Edition верзија. Достапна како купе или кабриолет со V8, специјалната ограничена верзија добива мат боја Hakugin White според финиот јапонски порцелан. Оваа боја – за која велат дека е инспирирана од линијата на спортски автомобили на компанијата симболизирана со LFA – има сатенски лак и е во контраст со црните акценти.

За вистински да го издвои од „секојдневниот“ LC, Ultimate Edition ги добива првите „поединечно формирани перки“ во индустријата. Со други зборови, аеро-елементите се обликувани во предниот браник наместо да се прицврстуваат како што се практично на сите автомобили. Од Lexus велат дека тие не се само стилски додаток бидејќи имаат функционална улога да го помогнат протокот на воздух со намалување на подигањето на предниот дел на возилото за подобро управување и стабилност. Сликите на купето во Ultimate Edition изведба допрва треба да бидат објавени, но знаеме дека добива задно крило од карбонски влакна обоено во црна боја.

Внатрешноста е исто толку сјајна со тоа што се одликува со Kachi-Blue боја добиена од нишките што се користат за оклопот на самураите. Lexus исто така го става серискиот број на автомобилот на алуминиумска плоча пред копчето на менувачот за да ја означи неговата ексклузивност. Дотерувањата во кабината ги заокружуваат таблите со натпис „Limited Edition“ и површините Alcantara на панелите на вратите и централната конзола.

Промени на моторот

Lexus LC Ultimate Edition користи реконструирана верзија на атмосферскиот 5.0-литарски агрегат кој испорачува подобрена реакција на моторот, помазна работа и подобар звук. Покрај тоа, инженерите на Lexus го рекалибрираа и задниот диференцијал за поживо забрзување.

Од друга страна, редовниот LC од 2024 година во Европа исто така е ажуриран со добивање на 12,3-инчен екран на допир, препознавање глас и навигација базирана на облак. Lexus ги преуреди контролите на централната конзола во надолжен распоред откако се ослободи од подлогата за допир. Достапна е нова сино-бела двобојна шема на бои и за двата стила на каросеријата, кои исто така добиваат Heat Blue Contrast Layering и Sonic Copper бои.

Други новитети вклучуваат три дизајни на тркалата во големини од 20 и 21 инчи, камера за монитор со панорамски поглед и надграден безбедносен систем Lexus +. Инженерите го реконструираа brake-by-wire системот за да се чувствува поприродно и работеа на 10-брзинскиот автоматски менувач за подобро да го предвидат следниот потег на возачот.

Lexus ќе започне со производство на редовниот LC 2024 за Европа во мај, додека Ultimate Edition е програмиран да се појави на производната линија во септември.

Поврзани вести

Back to top button