Lotus планира BEV верзии за сите идни модели

По целосно електричниот Evija, Lotus планира да произведе целосно електрични верзии на сите свои идни модели

Плановите беа објавени од Фил Попам, извршен директор на на Geely. „Од 2000 коњскиот Evija треба да произведеме уште 130 единици. После нив, ќе се концентрираме на обнова на нашиот основен опсег на спортски автомобили“, изјави тој во едно интервју. На прашањето дали Lotus ќе ги прескокне сите хибриди на пат кон електрификација, извршниот директор на Lotus едноставно одговори: “Ова е секако опција”.

Благодарение на конструкцијата на каросеријата од јаглеродни влакна, неодамна воведениот електричен спортски автомобил Evija ќе тежи 1.680 килограми, а батеријата ќе овозможи тој да се движи до 400 километри со едно полнење. Во исто време, автомобилот, исто така, треба да може да забрза до 100 km/h за помалку од три секунди и да достигне максимална брзина до 320 km/h. Evija ќе чини повеќе од два милиони долари.

Evija

Според кинескиот сопственик, британскиот бренд за спортски автомобили има големи планови: во последниве години, биле продадени околу 1.700 спортски автомобили (сите со бензински мотори), но теоретскиот капацитет на фабриката во седиштето на Хетел од 5.000 возила наскоро треба да биде исцрпен. До 10.000 треба да биде теоретски можно да се користи операција со две смени, меѓутоа, за идните волуменски модели, како што е SUV, можно е и производство во Кина.

„Локацијата за производство зависи од локалната предност“, рече Фенг Кингфенг, технички директор на Geely. „Велика Британија е добра за рачно-изработени автомобили, па спортски и хипер. Во Кина, може да имаме поголема предност во инфраструктурата за автомобили за масовно производство“.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close