Magna Steyr ќе ги прави спортските „близнаци” на BMW и Toyota

Австрискиот производител на автомобили Magna Steyr ќе прави два нови спортски модели заеднички развиени од BMW и Toyota

Јапонскиот близнак беше претставен во Женева со концептот на Toyota Supra во тркачка верзија. Последователните перформанси на сериската изведба ќе стигнат на пазарот на почетокот од следната година, враќајќи го името Supra. Целта на Јапонците е да се направи поголема привлечност во моделите на брендот.

Magna Steyr

Се очекува BMW да ја покаже својата варијанта во вид на родстер во текот на летото, а дизајнот ќе биде идентичен со некои од цртите на концептот Z4 демонстиран минатиот август во текот на неделата на возилата во Монтереј, Пебл Бич, во Калифорнија. Magna International нема коментари, бидејќи ниту од BMW, ниту од Toyota не понудија повеќе детали на оваа тема.

Magna Steyr

Во принцип производството на Magna Steyr се реализира во фабриката во Грац, во Австрија, каде се склопуваат и други модели.

Она што се знае е дека капацитетот е исполнет и се предвидува дополнително проширување. Од Magna Steyr велат дека фабриката тогаш ќе има капацитет за производство од околу 200.000 автомобили годишно. Во оваа фабрика од 1979 година се произведува Mercedes G-Class, варијантите на BMW 5 со конвенционален и хибриден погон, a од крајот на минатата година започна и склопувањето на Jaguar E-Pace, а сега е додадена и лента за електричниот I-Pace.

 

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close