fbpx

Maserati го претстави GranCabrio Folgore

GranCabrio Folgore се одликува со впечатлив дизајн, како и тримоторна погонска група која произведува вкупно 829 КС

Maserati го претстави електричниот кабриолет GranCabrio Folgore, кој е верзија без покрив на веќе препознатливиот Folgore.

Моделот ги следи стапките на својот роднина со погон на внатрешно согорување, но прифаќа аеродинамички оптимизиран дизајн. Како дел од преуредувањето, автомобилот е опремен со нов преден браник и ревидирана решетка. Купувачите ќе најдат и тркала од 20 и 21 инчи, кои можат да бидат опремени со гуми со низок отпор на тркалање.

Вистинскиот белег е мекиот покрив кој може да се спушти за 14 секунди при брзина до 50 км/ч. Покривот ќе биде достапен во пет бои – Nero, Blue Marine, Titan Grey, Greige и Granata – а клиентите ќе можат да нарачаат опционален ветровник за да се минимизира ударот од ветер.

Зборувајќи за кабината, таа се одликува со чувство на висока технологија благодарение на 12,2-инчен дигитален инструмент кластер, 12,3-инчен инфозабавен систем и 8,8-инчен комфорен дисплеј. Тие се споени со управувач со греење со рамно дно со брусени алуминиумски лопатки за менување на брзините. Меѓу останатите карактеристики се истакнуваат стандардниот грејач на вратот, аудио систем Sonus faber и дигитален часовник кој нуди три различни прикази, како и екрани за забрзување, компас, G-сила и стоперка.

Maserati GranCabrio Folgore

Внатрешноста е многу приспособлива и може да биде опремена со одржливи материјали како што е Econyl. Тоа е „регенериран најлон“ материјал кој е направен од работи како што се рециклирани рибарски мрежи и теписи.

Погонски систем

Напојувањето го обезбедува пакетот батерии од 92,5 kWh кои ги напојуваат трите електромотори од кои едниот мотор е поставен напред, а два се лоцирани назад.

Maserati GranCabrio Folgore

Оваа поставка му дава на автомобилот погон на сите тркала, векторирање на заден вртежен момент и комбинирана максимална моќност од 829 КС и 1.350 Nm вртежен момент. Благодарение на импресивната моќност, GranCabrio Folgore може да забрза од 0-100 км/ч за 2,8 секунди и да достигне максимална брзина од 290 км/ч. Уште поважно, моделот се планира да има опсег помеѓу 419 и 447 километри.

Кога ќе дојде време за полнење, сопствениците ќе бидат благодарни за способноста за брзо полнење од 270 kW DC што му овозможува на автомобилот да добие до 100 километри досег за само пет минути. Ако не брзате, батеријата може да се полни од 20-80% за само 18 минути.

Сопствениците ќе најдат четири различни режими на возење познати како GT, Sport, Corsa и Max Range. Повеќето од нив се самообјаснувачки, но GT е стандардниот режим и обезбедува традиционално грантуризмо искуство. Corsa, од друга страна, е најекстремна и ја ослободува целосната моќност на електромоторите.

Поврзани вести

Back to top button