fbpx

Maserati тестира конкурент на BMW X5 M

Италијанскиот производител Maserati ja тестира најмоќната верзија на неговиот модел Levante

Италијанскиот производител Maserati ja тестира најмоќната верзија на неговиот модел Levante. Фотки од автомобилот, кој ќе биде директен конкурент на BMW X5 M, се појавија на интернет мрежата.

Според информациите, набилданиот кросовер ќе го добие името Maserati Levante GTS и ќе биде опремен со 3.8-литарски бензински V8 мотор со две турбини. Излезната моќност на силата е 530 КС, а максималниот вртежен момент е 709 Nm. Заедно со форсираниот мотор, спортската верзија на SUV пристигнува и со дополнителни аеродинамични елементи на каросеријата, спортски издувен систем, суспендирана суспензија, поголеми фелни и добро развиен систем за сопирање.

Maserati Levante GTS | BMW X5 M 
Maserati Levante GTS| BMW X5 M
BMW X5 M | BMW X5 M 
BMW X5 M | BMW X5 M 
Maserati Levante S |BMW X5 M 

    Во моментов, најмоќната верзија на италијанскиот кросовер е Maserati Levante S, 6-цилиндерски 3.0 мотор. Тој развива 430 КС, овозможувајќи забрзување од 0 до 100 km/h за 5 секунди. Максималната брзина на овој автомобил е 263 km/h.

    Поврзани вести

    Back to top button