CX-5, обновениот кросовер конечно го претстави Mazda

Компанијата Mazda ја започна продажбата на обновениот кросовер CX-5, кој веќе се нуди во модификација со 2.5 литарски бензински турбомотор. Моделот добил подобрен G-Vectoring систем за контрола и специјално ниво на опрема.

Обновената CX-5 е првиот модел на Mazda, кој ќе се нуди во Јапонија со турбо мотор. Ваквито агрегат на SKYACTIV-G сега е достапно и на CX-9 и Mazda 6.

Моќноста на четири цилиндричниот мотор на CX-5 е 230 КС и 420 Nm, комбинирајќи го само со 6-степен автоматски менувач

Освен турбомотор, возилото добил ажурирана верзија на електронскиот систем GVC Plus што го менува притисокот на моторот во зависност од аголот на управување и брзината. Mazda CX-5, исто така добила нов медиумски комплекс со поддршка на Apple CarPlay и Android Auto, како и систем за безбедно запирање во градот Advanced SCBS кој ги препознава пешаците и во ноќни услови. Освен тоа, се смени дизајнот на клима уредот и таблата со инструменти.

Exclusive Mode добило декоративни елементи од природно дрво, седишта со кожа и вентилација, огледало без рамка. Истотака добива и LED осветлување во салонот заедно со 19-инчните бандажи.

Поврзани вести

Back to top button