fbpx

Новата Mazda6 со моќен турбо агрегат

Премиерата на новата генерација на Mazda6 ќе се одржи за време на салонот во Лос Анџелес на крајот од месецов. Ова беше најавено од страна на јапонскиот производител, откривајки и некои детали за новиот седан

Новиот мотор кој ќе биде понуден со промената на генерациите, станува збор за 2,5-литарски бензински мотор кој дебитираше во новата генерација CX-9. Моќта на единицата е 231 КС и 420 Nm вртежен момент. Во следната генерација на Mazda6, исто така, ќе биде вклучен атмосферски 2.5-литарски SkyActive-G мотор. Овој агрегат ќе биде опремен со двоцилиндерски систем за исклучување при помали оптоварувања, што исто така ќе овозможи заштеда на гориво.
Mazda6
Се очекуваат одредени промени и во дизајнот, како што е наведено во соопштениетоод компанијата. Тие главно се однесуваат на предниот дел, кој има модернизирана решетка на ладилникот и различни светла. Новата централна конзола и клима уред се инсталирани во салонот.
Mazda6
За седанот следува и напредната адаптивна контрола на крстарење, благодарение на што автомобилот ќе може целосно да застане или да ја менува брзината во движење. Електронската асистент листа на Mazda6 ќе има и кружен систем за надгледување со камери.

Поврзани вести

Back to top button