fbpx

McLaren го претстави Artura Trophy тркачкиот автомобил

По Ferrari и Porsche, на ред дојде и McLaren да го претстави својот најнов тркачки автомобил наречен Artura Trophy

Тркањето за McLaren во Formula 1 или во IndyCar серијата се само фантазија и научна фантастика за повеќето луѓе на планетата, но McLaren Trophy Championship во 2023 година им дава шанса на аматерските натпреварувачи да се упатат на патеката во една од машините на британската марка. За да се совпадне со лансирањето на оваа серија, тука е новиот тркачки автомобил McLaren Artura Trophy.

Artura Trophy е еволуција на тркачот од класата GT4. Регулативите за рамнотежата на моќноста не се проблем во овој случај, па McLaren го прилагодува моторот на 585 КС. За разлика од патничкиот автомобил, оваа верзија нема хибридна помош. Ревидираниот издув му овозможува на погонот да звучи уште подобро.

McLaren Artura Trophy

McLaren Artura Trophy тежи помалку од GT4 затоа што балансот на моќта го нема. Исто така, има и задно крило со висока сила за прицврстување на патеката. Купувачите на Artura Trophy ќе можат да го конвертираат својот автомобил во GT4 спецификации со прилагодување на управувањето со моторот и менување на аеродинамичкиот пакет. Ова им отвара можност на клиентите да се натпреваруваат на други настани.

Нов автомобил за ново натпреварување

За време на трките, секој возач аматер ќе биде споен со професионален тркач. Правилата на серијата ќе го принудат аматерот да го квалификува автомобилот и да ја започне трката пред да му биде дозволено да го предаде воланот на поискусниот возач.

McLaren Trophy Championship ќе биде серија за поддршка за GT World Challenge Europe во 2023 година. Ќе се возат трки на Paul Ricard, Misano, Spa-Francorchamps, Hockenheim и Барселона.

McLaren Artura Trophy

Покрај McLaren Artura Trophy, луѓето кои го поседуваат постоечкиот 570S Trophy исто така ќе имаат право да учествуваат во овој нов шампионат. Овие автомобили претходно се тркаа во серијата Pure McLaren GT.

Стандардниот McLaren Artura од 2022 година може да се пофали со 3,0-литарски V6 со двоен турбополнач со хибридна асистенција што произведува вкупно 671 КС и 804 Nm вртежен момент. Може да стигне до 100 километри на час за 3,0 секунди. Максималната брзина е ограничена на 329 км/ч.

Поврзани вести

Back to top button