fbpx

Mercedes-AMG го потврди хибридниот V8 со 805 КС

Се сеќавате ли на концептот на AMG GT Concept, кој претходи на Mercedes-Benz-Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe

Студијата имаше хибриден систем V8 со неверојатни 805 КС, но не стигна до финален модел. Сега, сепак, добиваме добри вести од Германците, кои потврдија дека хибридниот систем ќе биде сериски монтиран во еден од идните модели на AMG. Со цел да се постигнат уште подобри резултати, компанијата ќе развие нов дел од системските компоненти самостојно.

На пример, батеријата ќе биде преработена за да постигне помала тежина и помали димензии. Предвидена е и имплементација на некои од технологиите од проектот One, а најверојатно, ова главно се однесува на софтверските решенија.

Динамичките карактеристики на новиот хибрид сè уште не се познати.

Прототипот од минатата година беше опремен со 4.0-литарски V8 со два турбополначи и заден моторен погон од лесни и супермоќни батерии. Благодарение на овој арсенал GT Concept до „стотка“ забрзува за помалку од 3 секунди. На инженерите им е дадена целосна слобода да ги применат спецификациите од концептиот дизајн што е можно повеќе.

GT 4-Türer Coupé веќе има хибридна модификација. Таа е со шест цилиндерски турбо мотор со моќност од 435 КС и 520 Nm, автоматски менувач со девет степени и електричен мотор со 22 коњски сили, поставен меѓу нив и 250 Nm.

 

Поврзани вести

Back to top button