Mercedes го претстави екстремниот AMG GT Black Series

Како што беше најавувано во претходниот период, Mercedes-AMG официјално ја претстави најмоќната и најекстремна верзија на својот GT, наречена Black Series

Mercedes-AMG GT Black Series е опишан како супер автомобил кој „совршено ја истакнува богатата традиција на брендот во мотоспортот“, а моделот се напојува со 4,0-литарски twin-turbo V8 мотор кој развива импресивни 730 КС и 800 Nm максимален вртежен момент. Распонот на достапноста на максималниот вртежен момент е исклучително широк, па возачот на располагање овие 800 Nm од 2.000, па се до 6.000 вртежи во минута.

Mercedes AMG GT

Моторот е поврзан со седумстепен DCT автоматски менувач со двојна спојка кој е дополнително засилен за да може да се носи со дополнителниот вртежен момент. Моќноста се испорачува на задните тркала, а спринтот од нула до „стотка“ се достигнува за 3,2 секунди, а до 200 километри на час стигнува за помалку од 9 секунди. Максималната брзина на автомобилот изнесува 325 километри на час.

Софистицирана и напредна аеродинамика

Софистицираната аеродинамика не дава значителен придонес на високата динамика на возење и стабилност во брзите кругови. Како и кај AMG GT R и AMG GT R Pro, стручњаците за аеродинамика и дизајнерите тесно соработуваа и принципот „формата ја следи функцијата“ е применета повеќе од било кога во овој Black Series модел. Новата хауба со два големи отвори за топол воздух е изработена од карбон, а истовреемено ова решение го намалува отпорот, а протокот на воздух за ладење на моторот е оптимизиран. Воздухот потоа особено е насочен кон A-столбовите и страничните прозори кон задната страна, каде што се зголемува ефикасноста на концептот со аеродинамичното крило.

AMG GT Black Series пристигнува и со адаптивен систем на потпирање, а дел од пакетот е и AMG Ride Control, кој електронски ги контролира и по потреба автоматски ја прилагодува работата на амортизерите на секое тркало. Системот е специјално надограден и калибриран за Black Series со голем број нови режими на работа и можности за подесување.

Mercedes AMG GT

Black Series пристигнува и со голем број посебни ознаки и детали кои помагаат да се разликува од останатите GT модели, иако веројатно тоа не е пресудно со ваквиот изглед и аеродинамичните додатоци. Тука е и управувачот AMG Performance, заедно со портокаловата или сребрена контрастна облога за внатрешноста каде се истакнуваат 12,3-инчната дигитална инструмент табла и 10,25-инчниот инфозабавен систем. Не треба да се заборават ниту карбонските спортски седишта обложени со Nappa кожа и микрофибер тапацир. Посебен детал се и специјалните 19-инчни и 20-инчни тркала со 10 краци со Michelin Pilot Sport Cup 2 R MO гуми специјално прилагодени за Black Series, зад кои се кријат AMG керамички сопирачки.

Цената за овој специјален GT се уште не е позната, но Mercedes-AMG GT Black Series официјално на пазарот пристигнува кон почетокот на 2021 година, така што веројатно наскоро ќе бидат познати повеќе детали.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close