fbpx

MG Cyberster е електричен спортист кој доаѓа и во Европа

Британскиот производител MG го претстави целосно електричниот спортски автомобил Cyberster на Саемот во Шангај

MG Cyberster, целосно електричниот спортски автомобил од британскиот производител на автомобили, го имаше своето глобално деби на саемот за автомобили во Шангај. Cyberster им оддава почит на корените на британскиот производител на автомобили со погонската група со нулта емисија која произведува до 544 КС. За среќа, Cyberster нема да се продава само во Кина, туку ќе биде лансиран и во Европа во летото 2024 година, што го прави возбудлив додаток на пазарот на електрични спортски автомобили.

Иако сериската верзија на MG Cyberster ублажи некои од стилските знаци од неговиот концепт од 2021 година, сепак изгледа неверојатно спортски и егзотично. Официјалните фотографии ги откриваат вратите во стилот на Lamborghini, кои ја нагласуваат смелоста и додаваат на уникатниот карактер на родстерот. Агресивниот нос и доводите на браникот на автомобилот, фаровите поставени на браникот и 20-инчните алуминиумски тркала со повеќе краци дополнително го истакнуваат неговиот спортски дизајн. Затегнатите браници додаваат на мускулестиот изглед на автомобилот, комплетирајќи ја импресивната визуелна привлечност на Cyberster.

MG Cyberster

Потсетник на минатото на марката

Фотографијата од профилот на MG Cyberster нуди подобар поглед на некои од клучните дизајнерски елементи на роудстерот, вклучувајќи го покривот од ткаенина што може да се повлече во акција и црно завршената задна палуба со значката MG. Иако компанијата не објави многу слики од задниот „Kammback“ дел, можеме да ги видиме препознатливите LED задни светла поставени во доводите и двојниот дифузер.

Во ентериерот, кабината со две седишта со црвена тема има заоблен дигитален панел и контроли чувствителни на допир на централната конзола ориентирана кон возачот, давајќи му на автомобилот футуристичко чувство.

Според Карл Готам, Директор за напреден дизајн на дизајнерското студио на MG во Мерилебон, Лондон, новиот Cyberster го означува почетокот на „ново поглавје“ за производителот на автомобили. Тој ја нагласи важноста на стајлингот кој го почитува богатото наследство на брендот, а сепак ги поместува границите на модерниот дизајн.

Две верзии

Иако MG сè уште не ги објави официјалните спецификации за Cyberster, претходните документи од кинескиот MIIT открија некои детали за претстојниот родстер. Според овие документи, Cyberster е долг 4.535 милиметри, широк 1.913 мм и висок 1.329 мм, со меѓуоскино растојание од 2.690 мм и тежина од 1.850 килограми.

MG Cyberster

Cyberster ќе биде достапен и во едномоторни RWD и со двомоторни AWD конфигурации, со излезна моќност од 314 КС и 544 КС. Енергијата ќе се добива од литиум-јонски батерии произведени од матичната компанија SAIC, иако точниот капацитет сè уште не е познат.

Со овие импресивни бројки за моќност, се очекува Cyberster да понуди силни перформанси и забрзување, иако деталите за опсегот на автомобилот и другите индикатори за перформанси сè уште не се соопштени.

Поврзани вести

Back to top button