fbpx

Mini го претстави новиот Cooper со пет врати

Постојано растечката палета на Mini продолжува да се шири со лансирањето на најновиот Mini Cooper 5 Door. Хечбекот досега беше претставен само во верзијата со внатрешно согорување, но се смета дека се работи за целосно електрична верзија.

Mini Cooper 5 Door

Исто како и новиот модел со 3 врати претставен минатата година, дизајнот на овој нов модел е прилично поинаков, но сепак го задржува класичниот изглед и форма на Mini. Очекувано, тој е главно идентичен по својот дизајн со хечбекот со три врати, но со додавање на две дополнителни врати. Ова значи дека предниот дел се одликува со спортски елегантни, кружни фарови со LED дневни светла и голема поделена црна решетка. Шарената лента што ја дели решетката на два дела е малку потенка отколку на Cooper 3 Door.

Новиот поголем Mini порасна во големина во однос на својот помал брат за да прими две дополнителни врати. Сега е долг 4.036 милиметри или 172 мм подолг, додека има и 72 мм подолго меѓуоскино растојание. Кратките надвиснувања на Cooper 3 Door се задржани додека познатите триаголни задни светла се наоѓаат на задниот дел.

Две моторни опции

Во Европа, Cooper 5 Door ќе има два бензински мотори. Првиот е мал турбо мотор од 1,5 литри со три цилиндри, кој произведува 156 КС и 230 Nm вртежен момент, поставен да биде достапен исклучиво во почетниот модел Cooper C. Овој модел забрзува од 0 до 100 км/ч за време од 8 секунди и може да достигне максимална брзина од 225 километри на час.

Оние кои сакаат малку повеќе моќност можат да се одлучат за Cooper S со 2,0-литарски четирицилиндричен мотор со 204 КС и 300 Nm. Cooper S може да се пофали со забрзување од место до „стотка“ за 6,8 секунди и достигнува 242 километри на час.

Mini вели дека новиот Cooper 5 Door има „систем за суспензија и амортизација прилагоден за раздвижено ракување“ и ќе биде достапна адаптивна суспензија со амортизери кои селектираат фреквенција. Хечбекот ќе се нуди со тркала од 16 до 18 инчи, а оние со тркала од 17 или 18 инчи ќе имаат пошироки гуми од 215 мм.

Mini Cooper 5 Door

Ентериер

Внатре, достапни се четири нивоа на опременост. Првиот е Essential Trim и вклучува црни седишта со ткаенина со дезен, додека Classic Trim го отфрла стандардниот волан со две краци во корист на оној со три краци. Прилично стилски е и фаворизираната гарнитура со двобојна шара на контролната табла. Има и спортска JCW верзија со повеќебојна плетена ткаенина и црна имитација на кожа со црвени шевови.

Mini Cooper 5 Door

Без оглед на тоа за која опрема ќе се одлучат клиентите, сите нови Mini Cooper со пет врати имаат голем кружен OLED дисплеј од 9,4 инчи во центарот на контролната табла кој работи со најновиот Mini оперативен систем 9, вклучувајќи го и Mini Intelligent Personal Assistant. Седум различни внатрешни режими може да се конфигурираат преку екранот за да се промени чувството и амбиентот во кабината.

Mini ќе го продава новиот Cooper 5 Door во единаесет бои на каросеријата и три контрастни бои за покривот. Конкретната цена на пазарот не е потврдена.

Поврзани вести

Back to top button