fbpx

Mini Strip е минималистичка верзија на модерниот автомобил

Mini направи соработка со познатиот моден дизајнер Пол Смит со цел да го креира Mini Strip концептниот автомобл

Фокусирајќи се на одржливиот дизајн, а притоа задржувајќи го својот препознатлив стил, компанијата Mini го претстави концептот Mini Strip кој е создаден во соработка со модниот дизајнер Пол Смит. Овој единечен концепт е базиран на целосно електричниот Mini Cooper SE кој за оваа пригода загуби голем број од своите оригинални компоненти, задржувајќи ја само својата „структурална есенција“.

Mini Strip

Следејќи ја тематиката на „едностсавност, транспарентност и одржливост“, Пол Смит во овој концепт постави многу прашања од неавтомобилска перспектива, задржувајќи го само она што е максимално неопходно за еден автомобил. Овој пристап доведе до еден многу поодржлив автомобил кој исто така е и полесен од продукиската верзија, со сите бенефити на електричен опсег и перформанси.

Промените на екстериерот вклучуваат сирово и неофарбано тело, каде галванизираниот челик и пластичните панели се нефиниширани, со само еден тенок слој на транспарентна боја која штити од корозија. Пластичните облоги се намерно заштрафени, додека редизајнираниот сплитер и задниот браник се 3D печатени од рециклирана пластика.

Mini Strip

Дизајнерите на Mini креираа уникатни аеродинамички прекривки за тркалата и нова решетка, а овие елементи се направени од рециклиран Перспекс. Големиот панорамски покрив исто така е направен од истиот лесен материјал, додека металната структура на каросеријата е оставена гола. Она што е чудно е дека задните светла доаѓаат од моделот пред фејслифтот, заменувајќи ги поновите со графиката на „Јунион Џек“.

Mini Strip

Импресивно решение за ентериерот

Она што е уште поимпресивно од екстериерот е соголената кабина. Материјал од рециклирани тапи, кој го апсорбира јаглерод диоксидот за време на производството, е користен за горниот дел на контролната табла, штитниците за сонце и горниот дел од вратите како алтернатива на традиционалниот пластичен материјал. Сите останати трим панели се отстранети, откривајќи ја базичната метална структура која тука е офарбана во сино.

Контролната табла е единечно парче од полутранспарентен дел со финиш на замаглено стакло, додека централниот инструмент го нема, оставајќи простор за паметниот телефон. Алуминиумскиот управувач е обложен со лента како на велосипедите, така што сопственикот би можел лесно да ја промени кога ќе се истроши.

Седиштата се обложени со целосно рециклирачка монохромна плетена ткаенина, а патосницие се направени од рециклирана гума. Заштитните појаси се направени од јажиња за планинарење и се во светло портокалова боја, отскокнувајќи во однос на остатокот од кабината.

Mini Strip концептот не е наменет за производство, но британската компанија ќе го користи дизајнерскиот пристап за идните возила како што навлегуваме во поодржлива иднина за автомобилската индустрија.

Поврзани вести

Back to top button