fbpx

Деби за Mitsubishi e-Еvolution

Следниот месец на салонот во Токио, Mitsubishi ќе го претстави концептот е-Evolution

Се очекува сериската верзија на овој прототип да стане идеолошки наследник на познатиот Lancer Evolution спортски седан, чие производство заврши минатата година.

Технички информации за новиот концептен модел нема, само е познато дека станува збор за „купе-кросовер со целосната трансмисија и електрична енергија од компанијата“. Дополнително e-Еvolution ќе добие вештачки интелект систем, кој веројатно ќе вбројува и автопилот.
e-Еvolution
Во 2014 година, претставник на

изјави дека Lancer Evolution ќе престане да постои во својата вообичаена форма, но ќе биде заменет со кросовер. Овој модел ќе користи повеќе технологии од тркачкиот електричен прототип MiEV Evolution, кој учествуваше на познатите планински трки Pike Peak и дека ќе има супер систем за контрола на сите тркала.
e-Еvolution
Во 2005 година, Mitsubishi претстави необична модификација на Evo-Lancer Evolution MIEV. Оваа машина имаше четири електрични мотори, секоја со моќност од 68 КС и вртежен момент од 518 Nm. Моделот забрзуваше до 100 km/h за помалку од осум секунди, а максималната брзина беше 180 km/h.

Поврзани вести

Back to top button