fbpx

Mitsubishi го претстави новиот ASX за Европа

Новиот Mitsubishi ASX ја доживеа својата премиера во Европа како компактен кросовер кој нуди конвенционални, хибридни и PHEV варијанти

Mitsubishi ја претстави најновата генерација на својот мал кросовер, ASX што ќе се продава на европски пазари каде марката и понатаму е присутна. Како што и беше најавено и како што се очекуваше, во согласност со новата политика на компанијата и договорот со Renault, новиот модел е практично идентичен со моделот Сaptur, со единствена видлива разлика во врска со предните решетки.

Погон за сечиј вкус и сечиј џеб

Исто како и надворешниот дизајн, Mitsubishi ги искористи истите опции за моторните поставки на Renault, што ќе им биде познато на фановите на француското возило. Опсегот се отвора со 1,0-литарски, трицилиндричен мотор кој испорачува 91 КС.

По него, следува 1,3-литарски турбо-мотор кој е достапен со две нивоа на моќност, а има и блага хибридна технологија со 12 волти. PowerTrain се нуди со 140 КС и шестстепен мануелен менувач, или со седумстепен менувач со двојна спојка и 158 КС.

ASX е исто така првиот целосен хибриден Mitsubishi кој ќе се продава во Европа, благодарение на 1,6-литарскиот бензински мотор кој доаѓа со два електрични мотори и автоматски мултимоден менувач. Овој погон нуди 143 КС.

Конечно, опсегот се затвора со 1,6-литарски plug-in хибрид. Комбинира два електрични мотори и има батерија од 10,5 kWh што му овозможува на ASX да помине до 49 км само на електрична енергија. PowerTrain е способен да испорача 159 КС.

Разновидност во кабината

Во рамките на кабината, купувачите исто така можат да изберат колку сакаат да потрошат. Зад воланот, клиентите можат да се одлучат за големиот 10.25 дигитален дисплеј на возачот кој има 3Д навигација и е целосно прилагодлив. Исто така е достапен и седум-инчен екран, за оние кои сакаат да заштедат. Оние кои се целосно фокусирани на буџетот, екранот може да се намали на само 4,2 инчи и да постави помеѓу аналогните мерачи.

Слично на тоа, инфозабавата е исто така променлива. Може да се избере екранот со седум инчи или екранот од 9,3 инчи. Овие можат да бидат безжично поврзани со Apple CarPlay или Android Auto. Од него, возачите исто така можат да го изберат својот режим на возење, контролни функции за забава и осветлување на околината, што им нуди на патниците осум избори на боја.

Mitsubishi ASX

Иако ASX ги одржува своите компактни пропорции (долг 4,228 мм, широк 1.797 мм, висок 1.573 мм), има лизгачко задно седиште кое обезбедува повеќе простории за нозе или повеќе простор за багажникот. Волуменот на пределот на товар може да порасне од 332 литри до 401 литри благодарение на функцијата.

Безбедност и сигурност

ASX за 2023 година, исто така, доаѓа со пакет на напредни безбедносни карактеристики. Овие вклучуваат стандарден систем за предупредување за судир на задниот дел со помош на сопирачката за итни случаи и детектирање на пешаци и велосипедисти, покрај активната чување на лентата и препознавање на знаци во сообраќајот. Помош за слепи точки, активно следење на лентата, предупредување за брзина, адаптивен темпомат и High-Beam Assist се исто така достапни. Најопремените модели се исто така достапни со Mi-Pilot, кој ја комбинира контролата на темпоматот и активната лента за да преземе некои функции за возење кога сте на пат.

Продажбата на новиот Mitsubishi ASX ќе започне во март 2023 година во Германија и ќе се најде на други европски пазари каде што брендот е сè уште активен.

Поврзани вести

Back to top button