fbpx

Honda доминираше целосно на MotoGP тестовите во Тајланд

Дани Педроса со Honda беше најдобар на третиот последен ден од вториот предсезонски тест во MotoGP на тајландската писта Бурирам

Благодарение на него јапонскиот конструктор беше најдобар во оваа тест-сесија.

На трите тест дена во Тајланд Honda настапи со тројца различни пилоти, а еден од нив беше дел од сателитски тим – Кал Крачлоу. Шпанецот успеа да го надмине возачот на Yamaha, Јоан Зарко, во последните десет минути од денот.

Единствено овие двајца пилоти се најдоа под бариерата од минута и пол за круг и успеаја и да го подобрат вчерашниот најдобар резултат, поставен од шампионот Марк Маркез. Крачлоу кој беше најбрз во петокот, но денес остана на третата позиција, на две десетинки зад Зарко. Тој беше следен од Маркез, кој освен што не успеа да го подобри постигнувањата, туку претрпе и катастрофа.

Honda

Топ 6 го надополнија Алекс Ринс со Suzuki, кој оствари најуспешен тест во кралската класа, а зад него се наоѓа новиот возач на Ducati, Џек Милер. Изгледа дека неговата адаптација кон новата машина е далеку полесна од онаа на Хорхе Лоренцо, па Милер всушност беше најбрз пилот за италијанскиот конструктор на патеката. Тој исто така претрпе блага несреќа.

Honda

На четири десетинки зад Педроса седмото место го освои фабричните пилот на Ducati, Андреа Довициозо, додека Лоренцо остана 22. На крајот на тестот тој дури ја смени својата новата машина за GP17, но дури и со минатогодишната не успеа да го подобри постигнувањето. Зад Дови се најде дебитантот на Honda, Такаами Накагами, Тито Рабат со сателитски Ducati и Валентино Роси. Клубскиот колега на Докторот, Маверик Виналес, остана само 12-ти.

Honda

Поврзани вести

Back to top button