Северна Америка ги одреди полифиналистите за титулата Автомобил на Годината 2019

Жирито на натпреварот NACTOY (North American Car, Utility and Truck of the Year) ги објави имињата на полуфиналистите за изборот за 2019 година на конкурсот за Автомобил на годината

Тие изјавија дека крајните победници во трите категории ќе бидат објавени за време на салонот во Детроит следната година. Во главната категорија Автомобил на годината 2019 на Северна Америка, полуфиналисти се Audi A6, Buick Regal Tour X, Genesis G70, Honda Insight, Hyundai Veloster, Kia Forte, Mazda 6, Mercedes-Benz A-Class, Nissan Altima, Nissan Leaf, Toyota Avalion, Toyota Corolla Hatchback, Volkswagen Jetta и Volvo S60.

Во категоријата на универзални (Utility), во последната фаза на натпреварот за Автомобил на годината во Северна Америка 2019 влегуваат Acura RDX, BMW X5, Cadillac XT4, Hyundai Kona, Hyundai Santa Fe, Infiniti QX50, Jaguar I-Pace, Jeep Wrangler, Nissan Kicks, Subaru Ascent, Toyota RAV4 и Volvo XC40, а кај поголемите- Truck of the Year, номинирани се само три Chevrolet Silverado 1500, GMC Sierra 1500 и Ram 1500.

Автомобил на годината

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close