Најочекуваните премиери во Детроит

Новата година ѕирка зад аголот, што значи дека автомобилскиот пазар ќе започне нов круг на развој, презентации, деби и продажба, а првиот од најважните настани ќе биде саемот во Детроит

Засега ќе биде отворен во класично време – 14 јануари (по оваа година може да се одложи за лето). Шоуто во Детроит неодамна ја изгуби популарноста, но сè уште има многу компании кои сакаат да ги презентираат своите нови производи на почетокот на годината. Еве ги најочекуваните премиери на шоуто, според американските медиуми.

Највозбудливо ќе биде дебито на спортскиот автомобил на Toyota – Supra. Овој автомобил навистина го чекаат многу фанови, но и покрај огромниот број гласини, бројни маскирни прототипи, слики и шпионски слики – автомобилот се уште се чува во тајност. Под хаубата се очекуваат 2.0 литарски и 3.0 литарски шестцилиндричен мотор од BMW, а платформата е развиена во соработка со баварците и е во основата иста со родстерот Z4.

Второто место може да биде заслужно дадено на новиот Ford Mustang Shelby GT500. Под хаубата на американското „чудовиште“ во модерен изглед ќе биде монтиран 5.2 литарски турбо мотор, способен да развива повеќе од 700 коњски сили. Вртежниот момент ќе биде од 650 до 900 Nm.

Детроит

Првите три модели во овој избор го затвора концепцискиот електричен кросовер на Infiniti. Компанијата сè уште го држи својот модел тајно, а неодамна го најави со слика од темна силуета. Но, судејќи по фотографиите, ќе видиме класичен концепт користејќи неколку стандардни техники: недостаток на рачки на вратите, тесна футуристички оптика, неверојатно огромни тркала. Сепак, автомобилот ќе го покаже севкупниот правец на развој на дизајнот на брендот, како и идејата за нејзините идни модели.

Четврт е Lexus RC F Track Edition, чиј тизер беше објавен пред околу 10 дена. Засега деталите на спортскиот седан не се познати, но судејќи шпионските фотографии, тој ќе добие карбонска каросерија, спојлер на багажникот, а најверојатно и спортски седишта. Под хаубата може да се инсталира 5.0 литарски V8 турбо мотор со 550 коњски сили.

И, се разбира, листата не може да оди без дебито на Баварците. Така, новата верзија на BMW 8-серијата во Gran Coupe каросеријата ќе биде прикажана во Детроит. Според првичните информации, верзијата со четири врати од серијата 8 ќе биде претставена во M850i.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close