Њујорк 2019: Subaru го претстави новиот Outback

Новиот off-road Subaru Outback беше претставен на саемот за автомобили во Њујорк

Моделот е изграден на нова платформа, со промени не само технички туку и визуелни. Благодарение на промената на платформата, шестата генерација на Outback има дополнителна сила и подобро ракување. Од компанијат презентираа дека предните и страничните делови апсорбираат до 40% повеќе енергија во несреќа.

Под хаубата, базниот модел е опремен со 2.5 литарски агрегат кој развива 182 КС, додека помоќната верзија има 2.4 литарски боксер мотор со 260 КС што испорачува 1,57 тони влечење. Исто така, претставен е и 3.6 литарски шест-цилиндричен мотор, кој не е достапен за моделот од 2009 година, а претходно беше вградуван.

Outback

Без оглед на верзијата, секоја единица е опремена со погон на четири тркала, како и со Lineartronic CVT менувач со осум брзини, кој исто така може да се користи во рачен режим. Клиренсот на земјата останува речиси непроменет, а во овој случај е малку над 22 см.

Внатре, моделот е опремен со 11,6-инчен дисплеј кој може да се ракува со Apple или Android систем, како и WiFi пристапна точка, a материјалите што се користат се подобри од претходната генерација. Новиот Outback, исто така, ја има последната генерација на технологија од Legacy. На пример, системот EyeSight за спречување на несреќа.

 

Други такви иновации се DriverFocus, кој има за цел да ја следи концентрацијата на возачот, адаптивниот темпомат, помошник за промена на лентата и други. Опсегот на Outback 2020 се состои од верзиите Base, Premium, Limited, Touring, Onyx Edition XT, Limited XT и Touring XT. Клиентите кои сакаат да добијат Onyx Edition XT, исто така, добиваат 18-инчни тркала и црни надворешни детали.

Поврзани вести

Back to top button