Њујорк 2018: Блескок за новата Toyota RAV4

Целосно новата генерација на Toyota RAV4 одбележува светската премиера за време на меѓународниот салон во Њујорк, а неговата продажба во Европа ќе стартуваат во првата четвртина на следната година

Петтата генерација на Toyota RAV4 е развиена на новата платформа TNGA (Toyota New Global Architecture) на марката, која според компанијата ветува дека ќе им понуди на корисниците подобрувања во области како удобност, однесување на патот, безбедност и задоволство од управувањето. Новата Toyota RAV4, која доаѓа со споредливи со оние на неговиот претходник димензии, но со поголемо за 30mm меѓуоскино растојание, ќе се нуди со нов хибридeн погонски систем со 2.5 литарски мотор и два електромотори, како и во дволитарската бензинска верзија, која ќе биде достапна со механички и автоматски менувач.

новата Toyota RAV4

Во однос на безбедноста, новата Toyota RAV4 се нуди стандардно со втората генерација на технологијата TSS (Toyota Safety Sense), која вклучува во себе состави како систем за предупредување и избегнување на удар во предниот дел на возилото со функција за препознавање на пешаци, асист-систем за сопирање, адаптивна круз контрола, систем за задржување на возилото во лентата на движење, автоматски фарови, систем за следење на сообраќајните прописи, препознавање на сообраќајните знаци и други.

Новата Toyota RAV4

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close