Њујорк 2018: Големиот SUV на VW станува пикап

На салонот во Њујорк ќе дебитира прототип на нов пикап базиран на SUV изведбата на VW, моделот Atlas

Моделот ќе им конкурира на Honda Ridgeline, Chevrolet Colorado, Toyota Tacoma и идниот Ranger, кој се враќа во палетата на Ford по 8-годишна пауза.

Новиот пикап ќе се произведува во фабриката на Volkswagen во Чатануга, воТенеси и ќе ја преземе улогата на Amarok, кој не е достапен на пазарот во САД. Продавачите веруваат дека автомобилот прилагоден на локалните вкусови би имал подобри шанси за успех во една таква жестока класа, која е посебно преферирана од американските клиенти.

Надвор од САД, Аtlas ќе се продава под името Teramont. SUV изведбата ќе биде опремена со 2.0-литарски со турбополнач со 238 КС и 3.0 V6 со 280 коњи. Исто така, ќе има верзија со седум седишта.

1 | пикап
2 | пикап

    Клучни зборови

    Поврзани вести

    Back to top button
    Close