fbpx

Кинескиот конкурент на Tesla – NIO, доби милијарди долари

Кинеското-американската компанија NIO, која се подготвува да произведува електрични возила, конкуренти на Tesla Motors, успеа да привлече инвестиции за околу милијарда долари

Ова е објавено од страна на Ројтерс, осврнувајки се на неговите извори.

Меѓу новите инвеститори во NIO се американскиот хеџ-фонд Lone Pine Capital, кинеската фирма CITIC Capital, шкотскиот менаџер Бејли Гифорд и руско-кинескиот инвестициски фонд РКИФ, кој е меѓу сопствениците на сервисот DiDi Chuxing. Ова е кинеска аналогна компанија на Uber, која се подготвува да влезе на пазарот во Русија. Инаку, кинескиот инвеститор Tencent останува главен инвеститор во NIO. Таа е втора по големина корпорација во Азија, со капитализација проценета на 475 милијарди долари. Неверојатно, Tencent поседува дел и од Tesla Motors. Според неговите експерти, NIO моментално вреди пет милијарди долари.
NIO
Самата компанија NIO, порано NextEV, беше основана од кинескиот интернет-претприемач Вилијам Ли во 2014 година учествува во шампионатот за електрични Formula E од самиот почеток. Тој веќе го разви електричниот мотор NIO EP9 со моќност од 1.360 КС. Во декември компанијата ќе понуди на кинескиот пазар и кросовер, моделот со седум седишта – ES8, оквалификуван како „убиецот” на Tesla Model X, а во 2020 година ќе започне со производство на беспилотниот градски електромобил ЕVE.
NIO

 

Поврзани вести

Back to top button