Викенд тарифа: Нова германска трка меѓу BMW M340i и Audi RS4

Нов дуел на германски автомобили во денешниот избор за Викенд тарифа, а во главната улога се модели како BMW 340i и Audi RS4

BMW 340i се напојува со 3,6-литарски I6 турбо мотор со 374 КС и 500 Nm максимален вртежен момент. На спротивната страна е Audi со 2,9-литарскиот V6 twin-turbo мотор со 400 КС и 600 Nm вртежен момент. BMW официјално тврди дека автомобилот достигнува до „стотка“ за 4,4 секунди, а максималната брзина е 250 километри на час. Од Audi, пак, велат дека нивниот RS4 Avant од нула до „стотка“ достигнува за 3,6 секунди.

Според секоја логика, Audi RS4 Avant е значително побрз во однос на BMW M340i Touring на прав пат. Сепак, официјалните бројки некогаш откриваат и кажуваат само половина од приказната и не постои ништо друго како реален тест за да се дојде до конечното сознание.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close