Новата Corvette со премиерата на 18-ти јули

General Motors објави дека долгоочекуваната премиера на новата генерација на Corvette ќе се одржи на 18-ти јули оваа година

Во исто време, американскиот гигант објави дека последниот претставник на сегашната седма генерација на моделот ќе биде понуден на аукција, а фондацијата Stephen Siller Tunnel to Towers Foundation ќе биде достапна за добротворни цели.

„GM, GMC и Chevrolet ја поддржуваат фондацијата Stephen Siller Tunnel to Towers Foundation и нејзината посветеност на повредените и загинатите војници, помошници и нивните семејства“, вели во своето сооштение Мери Бара, претседател и извршен директор на General Motors. „Продажбата на иконата Corvette ќе и помогне на Фондацијата да продолжи со својата добра работа и ќе ја постави сцената за новата генерација која ќе биде објавена на 18-ти јули“.

Последниот претставник на седмата генерација на Corvette е верзијата Z06 2019, изведена со црна боја, а моделот ќе биде вклучен во аукција на Barrett-Jackson Northeast на 28-ми јуни.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close