fbpx

Новата Mercedes- Benz A класа доаѓа со дузина мотори

Купувачите на четвртата генерација Mercedes- Benz A класа, која ќе дебитира на салонот во Женева во март, ќе можат да избираат помеѓу 12 мотори

Ова го најавија од Autocar, чиј тим имал можност да тестира прототип на моделот.

Британските новинари ја добија основната верзија A 160 d со дизел од 1.5 литри. Што се однесува до новината вкупно дизел мотори ќе има 4, а бензински 5, меѓу кои и новиот 1.3- литарски енергетски TCE, кој е заеднички развиен од Daimler и Renault- Nissan. Моторот веќе го имаше своето деби во минивановите Renault Scenic и Grand Scenic. Кон ова ќе следат и две спортски модификации подготвени од AMG. Тие ќе ги добијат индексите А 35 и А 45. Исто така, се подготвува хибридна верзија, која ќе може да мине околу 50 километри само на електрична енергија.

Новата А класа ќе понуди подобро однесување на патот, бидејќи предната платформа МНР на која е изграден моделот, е сериозно модернизирана. Суспензијата е променета, како и системот за управување со електричен засилувач. Звучната изолација и видливоста на возачот се исто така подобрени. Споредено со неговиот претходник, моделот стана попростран, поради зголемената должина на меѓуоскиното растојание за 30 mm. Новиот широк екран е интегриран во салон, кој ги комбинира дисплејот од 10,25 инчи за инструментите и мултимедијалните читања.

Поврзани вести

Back to top button