fbpx

Новата Toyota Prius дебитира во Европа исклучиво како PHEV

Јапонскиот производител Toyota ја претстави петтата генерација на моделот Prius за европскиот пазар каде пристугнува како plug-in хибрид

Петтата генерација на Toyota Prius дебитира во Европа откако претходно беше претставена верзијата за матичниот пазар.

Во Европа, новиот Prius е достапен само како plug-in хибрид. Погонската група комбинира 2.0-литарски четирицилиндричен мотор кој испорачува 148КС, електромоторот има 160 КС, додека вкупната системска моќност изнесува 223 КС. Ова е подобрување за 99 КС во однос на електрично потпомогнатиот 1,8-литарски четирицилиндричен агрегат кај тековното возило кое испорачува 121 КС.

Prius PHEV во Европа има батерија од 13,6 киловат-часови, наспроти пакетот од 8,8 kWh од претходниот модел. Единицата се наоѓа под задните седишта. Во соопштението на Toyota се вели дека опсегот е „50 проценти поголем од сегашната генерација“. Ова би укажало на растојание од 94,15 километри судејќи според сегашната бројка од 63 км.

Новиот Prius ќе биде достапен со опционален соларен покривен панел. Во соопштението за моделот на европскиот пазар не се споменува дали овој систем ќе го подобри опсегот на возење на возилото.

Естетски, новиот Prius изгледа познато, но има и свеж изглед. Дизајнот го турка врвот на покривот подалеку наназад, што на автомобилот му дава повеќе изглед на купе. Променетите пропорции вклучуваат намалување на висината за 50 милиметри и растегнување на меѓуоскиното растојание за исто толку. Целокупната должина е пократка за 46 милиметри. Ширината се зголемува за 22 милиметри.

Внатре, новиот Prius го усвојува стилскиот јазик на Island Architecture со три области: „околина“, „модул за возач“ и „пловечка табла со инструменти“. Изгледот е сличен на распоредот во кросоверот bZ4X бидејќи дигиталниот инструмент кластер е одделен од контролната табла наместо да е споен со неа, како кај повеќето модерни возила.

Централната конзола се состои од инфозабавен дисплеј што излегува од контролната табла. Се чини дека единствената физичка контрола е копчето во долниот десен агол на екранот. Пар тенки отвори го делат инфозабавниот екран од контролите за климатизација и климатизација. Има копчиња за контрола на температурата на седиштето и прилагодување на температурата во кабината.

Toyota Prius

За разлика од Европа, во Јапонија новиот Prius е достапен со два погони, па покрај погоре споменатиот кој е достапен и на Стариот континент, на матичниот пазар автомобилот е достапен со Series Parallel Hybrid System на Toyota кој се добива во две изведби со 1,8-литарски и 2,0-литарски мотор и произведува дури 193 КС. Овој модел располага и со системот за погон на сите тркала E-Four на марката за да обезбеди подобри перформанси на патни површини со ниско триење и поголема стабилност при свиоци.

Новата Toyota Prius на европските пазари ќе се појави на пролет 2023 година.

Поврзани вести

Back to top button