fbpx

Новиот Dacia Logan пристигна во Македонија

Новата генерација на Dacia Logan која беше претставена пред неколку месеци, сега е достапна и на македонскиот пазар

Dacia неодамна ја претстави новата, трета генерација на својот седан модел Logan, кој сега пристигна и на македонскиот пазар, а редакцијата на Авто Плус имаше можност да го забележи новиот модел во продажниот салон на Аутомотив Груп во Скопје.

Целосно новиот Logan пристигнува со комплетно нов и рестилзиран дизајн на екстериерот кој се одликува со робусната силуета, а забележливи се и новите LED светла во форма на буквата Y што е карактеристично за сите понови модели на Dacia. Седанот се одликува со практична опрема, модуларен багажен простор и може да се пофали со еден од најпространите ентериери во категоријата.

Logan

Исто како и во случајот со Sandero, така и Logan во својата нова генерација ја користи CMF платформата која се наоѓа кај последната генерација на Renault Clio. Благодарение на ова, како и на поголемите димензии, Logan добива поголем простор во внатрешноста што гарантира поголема удобност, а освен тоа се одликува и со подобри безбедносни акрактеристики.

Logan

Logan Eco-G со вграден плински уред

Новиот Logan ќе се нуди со три бензински мотори. Базичниот е атмосферскиот 1,0-литарски агрегат со 65 КС и петстепен мануелен менувач. По него следува 0,9-литарскиот мотор со 90 КС кој може да се добие со шестстепен мануелец или континуирана варијабилна трансмисија, а по ова следува помоќниот TCe со 91 и 100 КС и шестстепен мануелец. Најмоќниот од трите мотори пристигнува со вграден резервоар за течен нафтен гас, а истиот е поставен на местото на резервното тркало. Од Dacia истакнуваат дека овој модел има 11 проценти пониска емисија на CO2, а токму овој модел можевме да го забележиме во продажниот салон на романскиот бренд во Скопје.

Новиот Logan добива и Start/Stop систем, а во внатрешноста се забележливи и пософистицираните материјали и поквалитетната изработка на ентериерот. Новиот Logan поседува и низа модерни, како активни, така и пасивни системи за безбедност, подобра звучна изолација, бесконтактно влегување, греење на предните седишта, автоматски клима-уред (со дигитален екран), камера на задниот дел, електрична паркинг сопирачка, автоматски брисачи и така натаму…

Треба да се напомене дека Dacia во нашата земја пристигнува во две нивоа на опременост – Essential и Comfort, a зависно од истото, како и од избраната моторна единица, цените варираат од 11.050 до 14.200 евра. Повеќе информации можете да најдете на официјалниот сајт или пак во продажниот салон на Dacia во Скопје.

Поврзани вести

Back to top button