fbpx

Новиот Škoda Kodiaq подготвен за производство, добива и PHEV погон

Редизајнираниот Kodiaq ќе биде изграден во Квасини и ќе нуди бензински и дизел мотори, како и нов plug-in хибриден погон

Втората генерација на Škoda Kodiaq го открива своето тело, благодарение на фотографиите кои ги објави чешкиот производител на автомобили.

Иако се уште нема многу што да се види, кросоверот ќе има еволутивна хауба која ќе добие форма на стеснет централен дел. На фотографиите кои ги објави Škoda можеме да видиме и рационализирана каросерија што ја избегнува истакнатата карактерна линија што се наоѓа на актуелниот модел.

Skoda Kodiaq

Покрај тизер фотографиите за кросоверот, Škoda откри дека Kodiaq ќе започне да се произведува следната година и ќе продолжи да се произведува во Квасини. Производителот на автомобили, исто така, потврди дека следната генерација на Superb ќе се пресели во Братислава на почетокот на 2024 година, „со што се ослободува капацитет за околу 150.000 дополнителни единици на популарните теренци Kodiaq и Karoq годишно“. Кога производството ќе биде целосно зголемено, Škoda ќе може да произведува до 410 кросовери Kodiaq секој ден.

Škoda останува таинствена во однос на спецификациите, но моделот ќе дебитира оваа есен со „модерни и ефикасни бензински и дизел мотори“. Ним ќе им се придружи блага хибридна технологија, како и првиот plug-in хибриден погон на Kodiaq.

Ќе дознаеме повеќе детали во наредните месеци, но производителот на автомобили рече дека втората генерација на Kodiaq ќе биде однесена на „ново ниво“ во однос на безбедноста, технологијата и разновидноста. Компанијата, исто така, рече дека кросоверот ги има „сите предуслови да се надоврзе на успехот на својот претходник“.

Поврзани вести

Back to top button