Новиот спортски SUV на Geely изгледа одлично

Кинескиот автомобилски гигант Geely ги објави првите слики од својот нов SUV купе кој ќе биде лансиран оваа година.

Новиот SUV на Geely е третиот нов предлог кој брендот го планира за оваа година, а заедно со останатите два целосно нови модели, ќе влезе во сегменти во кои марката не присуствувала досега. Новото Geely Sports Coupe што за сега е познато само со ознаката FY11, е првиот автомобил на марката, развиен врз основа на модуларната платформа CMA (Compact Modular Architecture), основана во соработка со Volvo во Шведска.

Geely

Од Geely коментираат дека новиот спортски SUV на компанијата е создаден со идејата да биде импресивен во секој поглед, а при појавата на пазарот ќе се нуди првично со дволитарскиот TD мотор со максимална моќност од 238 коњски сили и максимален вртежен момент од 350 Nm. Брендот обезбедил избор помеѓу верзии на погон на предните тркала и на четири тркала.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close