fbpx

Новиот VW California доаѓа со повеќе простор, поголем луксуз и хибриден погон

Новото камперско комбе VW California е поголемо од кога било и за првпат нуди plug-in хибриден погон во поставата

Volkswagen California се враќа на сцената, овојпат со поголем простор и хибриден погон, меѓу другото, што го прави подобар кампер од кога било досега. Понуден во пет варијанти со шатор, со импресивна технологија и доволно простор за спиење на четири лица, сигурно е дека ќе биде главен столб на камповите низ Европа.

Базиран на VW Multivan, новата California доаѓа со опција за дизел мотор со четири цилиндри со моќност од 150 КС, четирицилиндричен бензинец кој испорачува 204 КС, или пак, за прв пат досега, plug-in хибриден погонски агрегат кој испорачува 245 КС и може да влече до 2.000 килограми. Целосно електричниот опсег на погонската група сè уште не е претставен, но концептната верзија на California PHEV нуди 40 километри опсег на струја.

VW California

Новата California е долга 5,173 милиметри и 1,941 мм широка, што ја прави 269 мм подолга и 37 мм поширока од својот претходник, за дополнителна удобност внатре. Со преклопен шаторот, камперот е висок 1.990 мм што му овозможува да се вклопи во гаража. Меѓутоа, со подигнат шаторот, патниците добиваат до 2.108 мм простор за глава.

Шатор на отворање е стандарден во опсегот на California, нуди спиење за двајца со голема влезна врата и странични прозорци, а неговиот долен дел може да се финишира во една од трите бои: Toffee Brown, Glacier Blue или Basalt Gray. Дополнително, опционалните настрешници можат да бидат опремени од двете страни на возилото за да создадат два одделни простори за престој на отворено.

Верзии

Тоа е речиси сè што добивате во основниот модел на California Beach, кој е опремен со шест седишта. Со Beach Tour нивото, камперското комбе доаѓа и со стандардни ротирачки предни седишта. Доаѓа и со екран на допир на C-столбот кој ги контролира внатрешните светла и другите функции за кампување, кои исто така може да се контролираат од апликација за паметен телефон.

VW California Beach Tour вклучува и дополнителна батерија за кампување (40 Ah LiFePo), а седиштата може да се претворат во платформа за преклопен душек, обезбедувајќи простор за спиење за уште две лица. Поважно, горенаведените модели се класифицирани како патнички возила, што значи дека може да ги управува секој со стандардна возачка дозвола.

VW California

Од друга страна, моделите Beach Camper и повисоките модели се лиценцирани како камперски комбиња. Оваа класификација значи дека тие вклучуваат компактна мини кујна со шпорет на гас и фиока за прибор за јадење што се лизга надвор од преградата, до која може да се пристапи и да се користи под отворената задна врата.

Во меѓувреме, моделот California Coast доаѓа со кујна со шкавчиња, мијалник и резервоар за вода од 28 литри. Моделот добива и втора камперска батерија и фрижидер, но доаѓа само со четири седишта. California Ocean ја добива истата опрема за кампување, но патниците имаат и дополнителен луксуз како грејачи на седиштата, помошен клима уред, позадинско осветлување во кујната, поубав тапацир и друго.

Цените за новиот модел на VW сè уште не се објавени, но претпродажбата за новото комбе треба да започне во јуни 2024 година.

Поврзани вести

Back to top button