fbpx

Добредојде за новото BMW X3!

Новата генерација на BMW X3 имаше свое деби на салонот во Франкфурт оваа есен, а веќе е во понуда кај македонскиот импортер

Новото BMW X3 успеавме предпремиерно да го снимиме во просториите на М-Кар. При своето лансирање во 2003 година најави еден нов сегмент во средната класа, SAV (Sports Activity Vehicles) возила.

Досега беа создадени две поколенија на моделот, кои остварија навистина извонредни резултати со продадени до овој момент над 1,5 милиони примероци, а на ред е третата генерација.

Карактеристичен дизајн и кај новината генерација гарантира незадржливо емитување и ги нагласува динамичките амбиции, типични за возилата со Х карактер на баварскиот гигант.

Новото BMW X3

Новината ќе биде достапна со избор меѓу три варијанти на моделот – xLine, Luxury Line и M Sport – како и палетата на BMW X3  Individual.

Тежината е намалена до 55 кг во однос на претходниот модел, а со интелигентната лесна конструкција се постигнува најдобрата аеродинамична вредност во класата (cW = 0,29). Од она што треба да се издвои е што X3 веќе има управување со гестови и интелигентен гласовен асист-состав.

Опционално копче за BMW X3 дисплејот, исто така, ви овозможува да го контролирате изборот на стационарно греење на седиштата напред и назад. BMW Personal CoPilot обезбеди сеопфатни можности за (делумно) автоматизирано возење, благодарение на опциите на активна контрола на брзината и пакетот за безбедност –Plus, вклучувајќи асист-системи за пратење на лентата, како и за заштита од страничен удар.

Новото BMW X3
Опсегот на мотори на почетокот на продажбата, вклучува три бензински и два дизелски со капацитет од 184 до 360 КС. Сите модели се стандардно опремени со трансмисија Steptronic со осум брзини. Цените ќе ги знаме наскоро, по официјалната презентација.

Поврзани вести

Back to top button