fbpx

Opel го покажа тјунинг потенцијалот на новата Astra

Компанијата Opel во соработка со тјунинг куќата XS Carnight прикажа специјала тјунинг верзија наречена Astra XS

Новата Astra можеби се уште нема своја „хот хеч“ варијанта во поставата, но Opel ги здружи силите со германскиот специјалист XS Carnight за да создаде прототип заснован на plug-in хибридниот модел за да го покаже својот потенцијал за тјунинг и да ја инспирира заедницата на ентузијасти. Електрифицираниот шоу-автомобил наречен Astra XS со карактеристичната обвивка на Opel Motorsport е поставен на модифициран систем на потпирање и тркала од 20 инчи.

Врвот на Astra XS е вградувањето на Grinds воздушната суспензија и сензори за височина од „Carstyle me“, во комбинација со стандарди амортизери. Ова му овозможува на изложбениот автомобил да се спушти на земја по потреба, нудејќи забавен изглед кој е популарен меѓу тјунинг заедницата.

Лаковите на тркалата се целосно исполнети со новите 20-инчни тркала од RVNT Forged. Тие се обложени во гуми со ултра низок профил, при што Opel сугерира дека се вградени „само за прикажување“. Стандардниот модел е достапен со тркала со дијаметар до 18 инчи, а до денес, само Irmsher понуди посебни резервни тркала од 19 инчи за Astra.

Помалку е повеќе

Тјунерот не додаде бодикит на Astra кој ги задржува препознатливите браници. Сепак, тие го обоија автомобилот во сјајно бела боја, во контраст со црни акценти. Конечно, на профилот и на шофершајбната се додадени комплет мотоспорт налепници од Opel Accessories со жолта, сребрена и сива боја. Донаторот е моделот Ultimate, опремен со адаптивни Intelli-Lux LED Pixel Light фарови, дигитален кокпит Pure Panel со двојни 10-инчни екрани и спортски седишта.

Plug-in хибридниот погон на Astra останува непроменет. Се состои од 1,6-литарски мотор со турбополнач, електричен мотор и литиум-јонска батерија од 12,4 kWh. Комбинираната моќност е 180 КС и 360 Nm врвен вртежен момент, пренесен на предната оска преку осумстепен автоматски менувач.

Opel Astra XS ќе биде изложен на настанот XS Carnight „20 Years of XSCN“ во Берлин, Германија на 29-30 јули и на езерото Вортерзе, Австрија на 17 септември.

Поврзани вести

Back to top button